Tesla zrušila bezplatné nabíjanie na Superchargeroch pre všetky svoje modely

1

Tesla upravuje politiku nabíjania na svojich rýchlonabíjacích staniciach Supercharger už pomerne dlhý čas. Teraz sa zdá, že to smerovalo k postupnému zrušeniu bezplatného nabíjania pre všetky jej modely. Čo k tomu hovorí Elon Musk?

Úvodom načrieme do histórie spoplatnenia nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Na elektromobily zakúpené po 15. januári 2017 sa už nevzťahoval doživotný bezplatný prístup k nabíjačkám Supercharger. Majitelia však dostali každoročne obnoviteľný “kredit” vo výške 400 kWh na nabíjanie zdarma. Pripomíname, že v minulosti bolo doživotné bezplatné nabíjanie dostupné ako príplatková možnosť za 2 000 $.

Doživotné bezplatné nabíjanie však bolo potom možné získať ešte v rámci tzv. Referral programu. Stačilo, že ste si Model S, X alebo 3 Performance objednali cez referenčný kód iného majiteľa vozidla Tesla. To sa však zmenilo v septembri, kedy čerstvý majiteľ namiesto toho získal kredit na nabíjanie v hodnote 100 $. O niečo neskôr zamenila Tesla tento kredit za 6 mesačný bezplatný prístup k nabíjačkám. To sa pritom vzťahuje na všetky verzie Modelu 3.

Už len referral bonus

Dnes sa už ale mimo prípadu zakúpenia elektromobilu Tesla cez referral kód nedočká bezplatného nabíjania žiadny majiteľ nového vozidla. Tesla totiž zrušila aj každoročne obnoviteľný nabíjací kredit vo výške 400 kWh.

Elon Musk sa v súvislosti s nabíjaním na nabíjacích staniciach Tesla Supercharger vyjadril, že bezplatné poskytovanie tejto služby je dlhodobo neudržateľné. A to zrejme v dôsledku rýchlo rastúceho počtu elektromobilov Tesla na cestách, čo okrem zabezpečenia väčšieho množstva energie vyžaduje aj neustále budovanie nových nabíjacích staníc. A energia ani výstavba nabíjačiek nie sú samozrejme zadarmo.

Do 2. novembra

Electrek teraz informuje, že Tesla aktualizovala svoju stránku, ktorá sa vzťahuje k podpore nabíjania na Superchargeroch. V rámci nej uvádza: „Upozorňujeme, že na určité Modely S a Modely X, ktoré boli predané pred 2. novembrom 2018, sa vzťahuje ročný kredit vo výške 400 kWh na bezplatné nabíjanie. Pri prekročení tohto limitu sa účtuje malý poplatok.“  

Z toho vyplýva, že vozidlá predané po tomto dátume už nedostanú spomínaný kredit. Jedinou možnosťou pre nových majiteľov, ako získať aspoň dočasné bezplatné nabíjanie, je zakúpenie vozidla cez referral kód. Veríme, že toto opatrenie zabezpečí Tesle dostatok financií na budovanie nabíjacej infraštruktúry, ktorá uspokojí v potrebnej miere celú flotilu jej vozidiel.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cena nabíjania na Tesla Superchargeroch ide hore. Prinesie to však benefity
Tesla sa nebráni sprístupneniu svojich nabíjačiek Supercharger pre iné značky
Nový Tesla Supercharger bude podľa Elona Muska odolný voči “zombi apokalypse”

Zdroj titulnej fotografie: lifegate.it

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár