Elon Musk potvrdil 2 menšie elektromobily Tesla, vrátane „európskeho“

0

Tesla aktuálne vyrába 4 elektrické modely áut. A ďalšie chystá. 3 z nich sme už spoznali v podobe prototypov. Nedávno Elon Musk potvrdil lacnejší elektromobil za 25 000 $ (bez DPH) a aktuálne 2 modely, ktoré vzniknú ako „originálne“ vozidlá v rámci Giga Berlin a Giga Shanghai. Jeden z nich bude zrejme oným „25-tisícovým“ modelom.

Ako vieme, Tesla sa snaží čo najviac lokalizovať svoju výrobu. Preto postavila továreň v Číne (tú stále rozširuje) a stavia továreň v Nemecku. Ďalšia americká továreň („Giga Texas“) bude dokonca dodávať modely 3 a Y špeciálne pre východnú časť USA.

A vyzerá to tak, že na podobnom princípe chce Tesla vyvíjať a produkovať minimálne niektoré svoje budúce elektromobily. V rámci európskeho závodu Giga Berlin a čínskeho závodu Giga Shanghai avizovala zriadenie R&D centier. Začiatkom roka pritom Musk uviedol:

„Myslím, že v Číne zriadime dizajnérske a inžinierske centrum, ktoré by navrhlo originálne vozidlo pre globálny trh. Myslím, že to bude veľmi vzrušujúce. Čína je z hľadiska umenia jednou z najlepších krajín na svete, preto si myslím, že by to ocenil celý svet. Mali by sme to urobiť a my to aj urobíme,“ povedal Elon Musk.

A nasledujúce aktivity Tesly v Číne nasvedčovali tomu, že sa tak aj stane. Neskôr v priebehu tohto roka Musk uviedol, že v ich nemeckom „R&D“ centre pravdepodobne navrhnú menší hatchback. A nedávno avizovanépresvedčivé elektrické vozidlo s cenou 25 000 $ (pozn.: bez DPH), ktoré je tiež plne autonómne“ a ktoré má prísť na trh cca o 3 roky, bude zrejme jedno z nich.

Dva „originálne“ modely

Elon Musk aktuálne v podstate potvrdil oba nové modely, „čínsky“ aj „nemecký“, keď na otázku či Giga Shanghai a Giga Berlin navrhnú rovnaké menšie auto, odpovedal, že oba závody urobia vlastné originálne autá.

S ohľadom na výrobné náklady by sa mohlo zdať, že onou 25-tisícovou Teslou by mohol byť „čínsky“ model. Avšak nové podstatne lacnejšie batérie Tesla 4680, nová koncepcia vozidiel a ďalšie inovácie ohľadom produkcie batérií a áut nemusia vylučovať z hry o elektromobil Tesla s podobnou či nie výrazne vyššou cenovkou ani „európsky“ model. Veľa bude zrejme záležať aj od časového rámca jednotlivých modelov. Nuž uvidíme, čo pre nás Tesla v budúcnosti „namixuje“…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Projekt nového „čínskeho“ modelu Tesla je zdá sa živý a napreduje
Novo predstavená batéria Tesla „4680“ prinesie lacnejšie elektromobily
Elona Muska trápia vysoké ceny elektromobilov Tesla. Chce to zmeniť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár