Európskym autom roka je elektromobil, ktorý vo svojom segmente nevyniká

0

Tesne pred zahájením autosalónu v Ženeve sme spoznali víťaza ankety „Európske auto roka 2019“. Na našu veľkú radosť sa ním stalo elektrické SUV či skôr crossover Jaguar I-Pace. A to aj napriek tomu, že v rámci svojej elektrickej konkurencie nejako výrazne nevyniká, čo je dobré znamenie.

Finále ankety „Európske auto roka 2019“ bolo nesmierne napínavé. Veď o víťazovi rozhodlo až dodatočné porovnanie prvých umiestnení od hlasujúcich porotcov. Dôvodom bolo, že najvyšší počet bodov (250) získali až 2 vozidlá. A to Jaguar I-Pace a Alpina A110. Britský elektromobil však na prvé miesto svojho rebríčka zaradilo 18 porotcov, zatiaľ čo francúzske coupé „len“ 16.

Víťaz vzišiel z 38 nominovaných vozidiel, pričom odborná porota napokon vyberala zo 7 finalistov: Jaguar I-Pace (250), Alpina A110 (250), Kia Ceed (247), Ford Focus (235), Citroën C5 Aircross (210), Peugeot 508 (192) a Mercedes-Benz triedy A (116). Porota pritom ešte pred svojim záverečným hlasovaním mala k dispozícii všetkých nominantov na podrobné otestovanie, a to naraz.

Plusy a mínusy víťaza

Porotcovia ankety „Európske auto roka 2019“ ocenili na elektromobile Jaguar I-Pace prepojenie komfortnej a zároveň športovej možnosti jazdy, ovládateľnosť na závodnej trati, vlastnosti v teréne vďaka efektívnemu pohonu všetkých kolies, nízke ťažisko, výkonné elektromotory, inovácie, technológie, štýl či zábavnosť.

Naopak, za najväčšie slabiny označili cenu či závislosť od „nedostatočnej“ nabíjacej infraštruktúry. Základné špecifikácie modelu Jaguar I-Pace nájdete v našom katalógu, podrobnejšie informácie zas v našom článku.

„Najzaujímavejší model, na akom som pracoval“

Ocenenie za automobilku Jaguar prebral Ian Callum, ktorý bol zodpovedný za dizajn modelu I-Pace, pričom povedal: „Ďakujem veľmi pekne. Nerozumiem tomu, prečo robia ľudia taký rozruch z víťazstva elektromobilu, veď je to budúcnosť. Je to úplne nový Jaguar na úplne novej platforme a najvzrušujúcejší model, na akom som pracoval.“

Za všeobecné pozitívum víťazstva elektromobilu Jaguar I-Pace môžeme označiť aj skutočnosť, že model nejako nevyniká v rámci svojej elektrickej konkurencie ako Tesla Model X, Audi e-tron, Mercedes-Benz EQC či elektrických SUV/crossoverov nižších a dostupnejších tried ako Hyundai Kona Electric či Kia e-Niro. A to napríklad z hľadiska dojazdu, efektivity, rýchlosti nabíjania, ceny, prípadne výkonu (keď nerátame podstatne lacnejšie kórejské modely).

To by mohlo naznačovať, že širšie spektrum automobilových odborníkov začína vidieť všeobecne pozitívne vlastnosti elektromobilov či ich výhody v porovnaní s konvenčnými spaľovacími vozidlami.

Zdroj: Car of the year, titulná fotografia: Jaguar

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a “Kórejci” porazili nové prémiovky v zimnom teste dojazdu 5 e-SUV
Porovnanie reálneho nabíjania modelov Audi e-tron, Mercedes EQC a Jaguar I-Pace
Závod elektrických SUV: Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X | VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár