Závod elektrických SUV: Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X | VIDEO

1

Automobilka Jaguar neváhala a krátko po oficiálnom predstavení svojho prvého elektromobilu Jaguar I-Pace zverejnila porovnávacie video s Teslou Model X. V rámci neho si dali obe elektrické SUV-éčka závod, ktorý preveril ich akceleračné a brzdné schopnosti. Dostal Model X konečne plnohodnotného konkurenta minimálne po stránke dynamických vlastností?

Na mexickom okruhu Autodrómo Hermanos Rodríguez, kde sa jazdí aj Formula E, sa proti sebe postavili jazdec tímu Formuly E, Mitch Evans (alias Stanislav Šesták :-)) a šampión seriálu Indy Car, Tony Kanaan (alias Vin Diesel :-)). Mitch hájil britské farby, zatiaľ čo Tony tie americké. Závod spočíval v akcelerácii z 0 na 60 MPH (97 km/h) s následným úplným zastavením. Vozidlo, ktoré zastavilo ako prvé, sa stalo víťazom.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil od Jaguaru, I-Pace, oficiálne predstavený. Má Tesla Model X problém?
VIDEO: Tesla Model X vs. Ferrari 458 v závode na 400 m
Bjorn Nyland ničí svoju Teslu Model X v zasneženom lese a snaží sa pretiahnuť Hummera

Vyhral menej výkonný a lacnejší model

V rámci prvého závodu bola súperom Jaguaru I-Pace Tesla Model X 75D, ktorá je britsko-indickému elektromobilu najbližšie po stránke výkonu a ceny (cca + 13 000 €). Model X 75D síce disponuje vyšším výkonom (+ 92 kW) a určite aj krútiacim momentom (Tesla hodnotu neuvádza), ale Jaguar je zas o niečo ľahší (- 141 kg).

TIP: Katalóg elektromobilov: Jaguar I-Pace – špecifikácie

Jaguar I-Pace prvé kolo závodu bezpečne vyhral, keď rýchlejšie dosiahol rýchlosť 60 MPH (97 km/h) a následne skôr zabrzdil. Potom sa Jaguaru postavila ešte výkonnejšia, ťažšia a oveľa drahšia Tesla Model X 100D. Ani tá však naň nestačila.

Kontroverzné pravidlá?

Samozrejme, že Jaguar zvolil také pravidlá závodu, aby vyhral. Pri klasickom drag race závode na 1/4 míle by zrejme jeho model nemal šancu, keďže na dlhšej trati by sa prejavil podstatne vyšší výkon oboch verzií Tesiel. Ale jeho dynamické schopnosti sú aj tak obdivuhodné a nepochybujeme o tom, že porovnateľné „spaľováky“ by nemali šancu ani v jednom závode tohto typu.

Zdroj: Jaguar cez Youtube

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár