Ktorým elektromobilom a plug-in hybridom sa darí na Slovensku najviac? | Štatistiky MH SR

3

Ministerstvo hospodárstva SR dnes prostredníctvom štátneho portálu E-mobility zverejnilo zaujímavé štatistiky, ktoré sa týkajú elektromobility na Slovensku. Vrátane počtu elektrických a plug-in hybridných vozidiel či najpredávanejších značiek a modelov.

Z nasledujúceho grafu MH SR vyplýva, že počet registrovaných elektromobilov a plug-in hybridov na Slovensku stúpa. Údaje k 30. júnu 2020 pritom naznačujú, že tento rok by sme mohli zaznamenať jeden z najvyšších medziročných rastov za posledné roky, a to zrejme najmä v dôsledku decembrovej dotačnej výzvy.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

Druhý slovenský dotačný balík (6 mil. €) na podporu elektromobility bol v rámci predbežných registrácií vyčerpaný za necelé 4 minúty, pričom sa ušlo len tým najrýchlejším. Záujemcovia si pritom úspešne rezervovali dotáciu na 786 áut „do zástrčky“ (prostredníctvom 668 žiadostí). Ďalší sa zaradili do poradovníka. Za prvé tri hodiny bolo zaregistrovaných takmer 4 000 žiadateľov.

A to je dosť v ostrom kontraste s 1. dotačným programom na podporu elektromobility na Slovensku (spustený 11. novembra 2016), keďže v rámci neho sa nepodarilo Slovákom vyčerpať 5,2 milióna ani za vyše rok a pol. Je teda zrejmé, že záujem o elektromobilitu výrazne rastie aj u nás.

Najpredávanejšie značky, modely a kategórie

Ale vráťme sa späť k štatistikám. Konkrétne k „najpredávanejším“ (najväčší počet registrácií) elektromobilom podľa výrobcov.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

Ako máme možnosť vidieť, tejto štatistike dominuje Nissan, ktorý za svoju líderskú pozíciu vďačí predovšetkým modelu Leaf. Zle si určite nevedie ani spoločnosť Tesla, obzvlášť keď si uvedomíme, že jej vozidlá sú z tých drahších.

Na základe predchádzajúcej štatistiky neprekvapí, že najpredávanejším elektromobilom na Slovenskom trhu je Nissan Leaf. Dokopy pritom bolo zaregistrovaných 304 vozidiel prvej a druhej generácie.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

MH SR sa s nami podelilo aj o štatistiky registrovaných elektromobilov a plug-in hybridov v rámci jednotlivých kategórií vozidiel. Tu sa opäť nekoná žiadne prekvapenie, keďže dominujú osobné vozidlá kategórie M1.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR má byť o 10 rokov 141 000 elektromobilov. Pomôžu elektrickej sieti | SEVA
20 najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov v Európe za rok 2019
Minister Sulík chce dotovať na našom trhu neexistujúce vodíkové autá. Vodík je zdá sa prioritou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Kde si nabral ze niesu zahrnute 3 a X? Ved z 224 celkovych je 126 S cize zostava 98 3+X. Takze Tesla evidentne nieje najpredavanejsia ked sa predalo o 7% menej vsetkych Tesiel dokopy ako Nissanov. Ako znacka je druha. A jej najpredavanejsi model S je piaty v poradi.

Pridajte komentár