20 najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov v Európe za rok 2019

2

Predaje automobilov do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy) v Európe neustále rastú. Dôkazom je ďalší rekordný rok, tentokrát 2019. Čo hovoria čísla a ktorým modelom sa darilo najviac?

Na európskom trhu sa v minulom roku predalo celkovo 564 206 elektromobilov a plug-in hybridov, čo predstavuje medziročný nárast o 45 %, uvádza portál EV Sales. V roku 2017 pritom vozidlá do zásuvky rástli medziročne o 38 % a v roku 2018 o 33 %.

V minulom roku dosiahli tieto vozidlá trhový podiel 3,6 % („čisté“ elektromobily 2,2 %), zatiaľ čo rok predtým to bolo 2,5 %. To teda znamená, že z 1 000 predaných automobilov v Európe bolo 36 „nabíjateľných“ (22 plne elektrických). Podiel na trhu pritom medziročne narástol o 44 %.

Jasný bestseller

Zrejme asi nikoho neprekvapí, že európskym elektrickým bestsellerom sa stala za rok 2019 Tesla Model 3 (95 247 ks, 17 % trhový podiel), ktorá dominovala aj celosvetovým štatistikám. A to aj napriek tomu, že v Európe sa nepredávala od úplného začiatku roka, ako aj problémom s doručovaním vozidiel v období po spustení dodávok.

Tesly Model S (8 810 ks, 2 % trhový podiel) a Model X (???) si však v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne pohoršili. Sedan vyššej strednej triedy totiž obsadil až 20. priečku (rok 2018: 6. miesto – 16 682 ks). Tesla Model X sa pritom do prvej dvadsiatky ani nedostala (rok 2018: 9. miesto – 12 694 ks). To môže byť dôsledkom „kanibalizácie“ výrazne lacnejším Modelom 3, odstránením lacnejších verzií so 75 kWh batériou z ponuky či novými konkurenčnými modelmi, najmä z kategórie SUV.

Renaultu Zoe sa darí v Európe dlhodobo

Na druhom mieste skončil ďalší elektromobil, a to hatchback segmentu B, Renault Zoe (47 408 ks, 8 % trhový podiel). Ten bol pritom európskym elektrickým bestsellerom v rokoch 2016 a 2017.

Absolútny e-bestseller na 3. mieste medzi BEV

Tretiu priečku medzi plne elektrickými „batériovými“ automobilmi (BEV) a celkovo štvrtú obsadil Nissan Leaf (33 155 ks, 6 % trhový podiel), ktorý je ešte stále historicky najpredávanejším elektromobilom na svete. Tesla Model 3 by ho však mala pri zohľadnení aktuálneho vývoja dobehnúť a predbehnúť už čoskoro.

Dlhoročný kráľ plug-in hybridov

Najpredávanejšiemu plug-in hybridnému SUV na svete, Mitsubishi Outlander PHEV na svete sa darí v Európe nad pomery dobre (34  597 ks, 6 % trhový podiel). Na starom kontinente sa stal totiž už po 7-krát v rade najpredávanejším automobilom tohto druhu. Predbehol pritom aj plne elektrický Nissan Leaf, keďže skončil celkovo tretí.

Na 2. mieste medzi plug-in hybridmi a celkovo na deviatom sa umiestnil model Mini Cooper SE All4 Countryman (15 975 ks, 3 % trhový podiel). Tretím najpredávanejším plug-in hybridom za rok 2019 v Európe sa stalo Volvo XC60 T8 PHEV (14 395 ks, 3 % trhový podiel).

predaj elektromobily plug-in hybridy europa 2019

Zdroj: EV Sales

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Goultralow

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rok 2020 bude rokom elektrických áut, tvrdia analytici z priemyslu
Díleri áut budú mať konečne snahu predávať elektromobily
Autá do zásuvky prevýšia v Európe spaľováky do roku 2030, uvádza sa v štúdii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. uz sa tesim na prehlad na rok za 2020, resp. za rok 2021 😉 ked spustia vyrobu v GIGA Berlin 😉 to budu ine cisla 🙂 to bude tazke precitnutie pre ostatne automobilky…

  2. Taktiež sa teším na tento vývoj predajov TM3. Ku produkcii GIGA Berlín je tu ešte otvorená otázka možného importu lacnejších verzií TM3 z GIGA Šanghaj.
    A to všetko ešte súbežne s budúcim bestsellerom Tesla Model Y!

Pridajte komentár