Bicykle by mohli byť oslobodené od DPH. Nie však elektrické

0

EÚ chystá reformu dane z pridanej hodnoty. Pri tejto príležitosti predložila Európska komisia (EK) návrh, ktorý by umožňoval okrem iného aj oslobodenie bicyklov od DPH. Žiaľ, čoraz populárnejších elektrobicyklov by sa to týkať nemalo. Prečo?

Bicykle sú jednou z ciest k zabezpečeniu trvalo udržateľnej dopravy. Príklady z mnohých svetových metropol dokazujú, že sú vynikajúcou dopravnou alternatívou v rámci miest. Navyše sú prostriedkom pre športové aktivity a turizmus. Niet preto divu, že mnohé krajiny podporujú rozvoj cyklistiky. Členským krajinám Európskej únie by to mal uľahčiť nový návrh EK, vďaka ktorému by mohli byť oslobodené o DPH. Avšak len ne-elektrifikované.

Elektrobicykle v kategórii spaľovákov

Podľa priemyselných organizácií ECF a CONEBI boli v rámci spomínaného návrhu elektrobicykle zaradené do rovnakej kategórie ako dopravné prostriedky poháňané palivom. To by znamenalo, že by sa na ne v prípade schválenia návrhu vzťahovala DPH vo výške minimálne 15 %.

„Táto časť návrhu je dôvodom k obavám. Veď elektrobicykle prinášajú početné sociálne a environmentálne výhody. Ako trvalo udržateľný spôsob dopravy, ktorý neprodukuje splodiny, výrazne napomáha k dosahovaniu cieľov EÚ v oblasti životného prostredia a dopravy,“ tvrdia vo svojom vyhlásení ECF a CONEBI. 

elektrobicykle zdielanie

Služba zdieľania elektrobicyklov. Zdroj: idonotdespair.com

Organizácie taktiež uvádzajú príklad z Francúzska, ktoré zaviedlo stimuly pre nákup elektrobicyklov. Prieskum neskôr odhalil, že výlety na tomto type bicyklov nahradili až 61 % ciest autom, pričom v prípade bežných bicyklov to bolo 21 %.

Podpora elektrobicyklov má ušetriť miliardy

ECF a CONEBI navrhujú vytvorenie špecifickej kategórie pre tento druh produktov, aby ich bolo možné oslobodiť od DPH alebo jej sadzbu aspoň znížiť. Vyplývajúce nižšie koncové ceny pre spotrebiteľov by mohli podľa organizácií priniesť rozvoj najmä na ekonomicky slabších trhoch. Hovoria pritom aj o ušetrení 4,4 miliardy € v rámci verejného zdravia, ako aj o redukcii emisií CO2.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk
MH SR zadotuje nabíjačky a zvýhodní elektromobily
Elektrobicykel BMW v limitovanej edícii á la BMW i8

Zdroj: Bike-eu, titulná fotografia: topsimages.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár