MH SR zadotuje nabíjačky a zvýhodní elektromobily. Jeden pribudol aj do jeho vozového parku

0

Ministerstvo hospodárstva SR, pod ktorým fungoval prvý dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku, chce ísť príkladom. Do jej vozového parku totiž pribudol „elektrický bestseller“. Pri tejto príležitosti prisľúbilo skoré predstavenie nových opatrení pre rozvoj elektromobility. Zvýhodní pritom majiteľov elektromobilov a zadotuje nabíjačky.

Ministerstvo hospodárstva bude využívať na služobné účely elektromobil Nissan Leaf 2. generácie. Ten bude mať zapožičaný od slovenského zastúpeniu automobilky Nissan. Pri preberaní vozidla sa ministerstvo nechalo počuť, že sa púšťa do podpory budovania nabíjacích staníc, pričom čoskoro predstaví opatrenia, ktoré budú zvýhodňovať majiteľom elektromobilov.

Ministerstvo taktiež vyhlásilo, že aj vďaka jeho podpore predaj elektromobilov neustále rastie. Tento trend sa však podľa riaditeľa SEVA Petra Ševceho zastavil, keď došlo 30. júna 2018 k ukončeniu dotácií na nákup elektrických a plug-in hybridných automobilov v rámci prvého programu na podporu elektromobility v SR.

dotacia nabijacie stanice slovensko ministerstvo hospodarstva sr elektromobil nissan leaf

Zdroj: MH SR

V rámci rozhovoru pre TASR dodáva, že po ukončení dotácií sa predalo za posledný štvrťrok len 8 elektrických áut. Tzn. necelé 3 kusy za mesiac. Pritom počas fungovania dotačného programu to bolo v priemere okolo 40 elektrických a plug-in hybridných áut mesačne. Elektromobily sa pritom podieľali na predajoch až dvomi tretinami.

Dotácie do výšky 95 % nákladov

Poslanci Národnej rady SR schválili minulý týždeň podľa Pravdy novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva. Vďaka tomu bude môcť poskytovať dotácie aj v oblasti elektromobility. Tie by mali smerovať najmä na podporu nabíjacej infraštruktúry.

O dotácie na výstavbu, prestavbu a rekonštrukciu verejných nabíjacích staníc budú môcť požiadať fyzické aj právnické osoby, a to do výšky 75 % z oprávnených nákladov. Obce a vyššie územné celky môžu dostať až 95 % dotáciu. Dotácie Ministerstva hospodárstva SR sa budú taktiež vzťahovať aj na obnoviteľné zdroje energie pre malé a stredné podniky či samosprávy. 

Výhody pre majiteľov elektromobilov

Ministerstvo hospodárstva SR zatiaľ neuvádza konkrétne opatrenia, ktoré majú zvýhodňovať majiteľov elektromobilov. Tie však nedávno naznačil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia, Norbert Kurilla. A to možnosť využívania vyhradených jazdných pruhov pre MHD a bezplatné parkovanie. To by však nemalo byť všetko. V hre by malo byť napríklad aj bezplatné využívanie diaľníc. Finálne opatrenia by malo ministerstvo zverejniť do konca roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Košiciach chystajú zdieľanie elektromobilov, ktoré si možno vyrobíme v SR
Aplikácia od Mercedesu zistí, či je pre vás vhodný elektromobil a hybrid (aj v SR)
Na Slovensku by mali napokon vyrásť 350 kW ultra-nabíjačky siete Ionity

Zdroj titulnej fotografie: nissan.co.uk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár