V Košiciach spustili službu zdieľania elektromobilov. Spoznali sme detaily

0

Dnes bol v metropole východu slávnostne spustený carsharing SHARE’Ngo. Jedná sa o službu, ktorá umožňuje zapožičanie malého čínskeho elektromobilu Zhi Dou D1. Prevádzkovateľ pritom zverejnil oficiálny cenník služieb, vrátane špeciálnych balíčkov.

Po Bratislave a Trnave si môžete zapožičať elektromobil v rámci tzv. carsharingu už aj v Košiciach. Postačí na to rýchla registrácia, v rámci ktorej je používateľovi vytvorené online konto. Prostredníctvom neho si môže zakúpiť balíčky voľných minúť či zaplatiť faktúru sa využité služby. A to jednoduchou online platbou.

Oficiálna mobilná aplikácia slúži na vyhľadanie, rezervovanie a odomknutie vozidla. To je možné vykonať aj prostredníctvom RFID karty. Rezervácia je pritom platná 20 minút. Vozidlá je možné nájsť v rámci tzv. freefloating zóny, ktorá je ohraničené ulicami Jantárová, Watsonova, Trieda SNP a železničnou traťou. V tejto zóne ich musí zákazník taktiež zanechať. Jazdiť však môže aj mimo nej.

K dispozícii je aktuálne 20 2-miestnych elektromobilov Zhi Dou D1 s dojazdom okolo 120 km. Treba však počítať s tým, že vozidlo je zakázané využívať pri poklese kapacity batérie pod 20 %. Pri úrovni nižšej ako 5 % hrozia sankcie. Podľa prevádzkovateľa služby SHARE’Ngo sú pritom dostupné kapacity pre vybudovanie flotily so 150 až 200 vozidlami. V prípade jej rozširovania bude rásť aj freefloatingová zóna.

Cenník SHARE’Ngo Košice

Základná sadzba za zapožičanie elektromobilu je 0,16 €/min. „Hodinová“ sadzba je 12 €/hod a „denná“ sadzba vychádza na 50 €/deň. SHARE’Ngo ponúka aj zvýhodnené balíky služieb, ktorými je možné znížiť minútovú sadzbu na 0,12 €. Viac…

V rámci mesta je pritom možné parkovať na platených a rezidentských miestach zdarma. Nie je možné využívať pešie zóny, preferenčné jazdné pruhy a diaľnice.

Elektromobil Zhi Dou D1

Zhi Dou D1 je malé ľahké vozidlo s rozmermi 2 763 mm (dĺžka) x 1 539 mm (šírka) x 1 524 (výška) mm, rázvorom 1 765 mm a hmotnosťou 690 kg. Maximálny výkon motora je 18 kW, krútiaci moment 82 Nm a kapacita batérie 11,5 kWh. Výrobca udáva dojazd 120 km, ku ktorému sa dá v realite priblížiť. Treba však jazdiť pomalšie a s „citom“.

zd d1 sharengo

Zdroj: ZD

Zdroje: SHARE’Ngo (vrátane titulnej fotografie), TV Košice

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach
Tesla Network: „Kombinácia robotizovaného Uberu, Lyftu a Airbnb“
Tesla Network: Bude to kombinácia robotizovaného Uberu, Lyftu a Airbnb

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár