Mercedes-Benz predstavil mestský elektromobil, ktorý zastúpi MHD

0

Automobilka Mercedes-Benz predstavila koncept autonómneho elektrického vozidla, Vision Urbanetic, ktoré ponúka víziu budúcnosti mestskej mobility. Vozidlo je vybavené dvoma modulmi, a to pre prepravu osôb alebo nákladu. Navyše preprava sa už neriadi cestovnými poriadkami a fixnými trásami, ale automaticky na základe aktuálnej potreby.

Lepšia kvalita života v meste

Elektrické samojazdiace vozidlo Mercedes-Benz Vision Urbanetic odstraňuje hranice medzi prepravou osôb a nákladnou prepravou. Umožňuje prepraviť viac osôb a tovaru menším počtom vozidiel. Vďaka tomu a koncepcii pohonu tak odbremeňuje premávku a zlepšuje kvalitu života v meste svojou tichou, bezemisnou a efektívnou prevádzkou, zohľadňujúcou aktuálne prepravné potreby

Jeden podvozok a dva interiérové moduly

Základom Vision Urbanetic je podvozok s elektrickým pohonom a schopnosťou plne autonómnej jazdy. Dva nadstavbové moduly interiéru neobsahujú žiadne štandardné ovládacie prvky, vďaka čomu je využitý ich priestor v maximálne miere.

Modul pre prepravu osôb dokáže prepraviť 12 osôb. Nákladný modul ponúka v rámci 5,14-metrového vozidla ložnú plochu o dĺžke 3,70 metra a objeme 10 m3. Zmestí sa doň 10 paliet EPAL. Výmena modulov prebieha automatizovane alebo manuálne. V automatickom režime pritom trvá iba pár minút.

Zdvojené komponenty kvôli bezpečnosti

Pre maximalizáciu miery bezpečnosti je elektromobil Mercedes-Benz Vision Urbanetic vybavený redundantnými komponentami, ktoré sa starajú o najdôležitejšie operácie. Tzn., že súčiastky, ktoré majú na starosti napríklad riadenie, brzdenie či zrýchlenie sú minimálne „zdvojené“. A to pre prípad, že by došlo k poruche aktuálne využívaného komponentu.

Žiadne cestovné poriadky a fixné trasy

Vozidlá Mercedes-Benz Vision Urbanetic budú integrované rámci IT infraštruktúry, čím budú tvoriť autonómne jazdiaci autopark. Ten bude jazdiť flexibilne na základe aktuálnych dopravných potrieb. Takže nebudú nutné žiadne cestovné poriadky a fixné trasy ako napríklad v prípade dnešnej MHD.

Systém bude napríklad vedieť, že o 22. hodine konči v športovej hale veľký koncert, kde automatický pošle vozidlá s potrebnou kapacitou. Dokáže sa pritom učiť a vyhodnocovať budúce dopravné potreby.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Elektromobil Volvo 360c má konkurovať letom na krátku vzdialenosť
Tesla Network: Kombinácia robotizovaného Uberu, Lyftu a Airbnb
Lietajúce elektro-taxi od Uber má nový dizajn a extrémne výkonnú nabíjačku

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Daimler

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár