Ford ukázal budúceho konkurenta Tesly Semi. Elektrický ťahač vyzerá skvostne

0

Automobilka Ford predstavila v tichosti koncept elektrického ťahača Ford F-Vision Future Truck. Jednalo sa o veľké prekvapenie, o ktorom médiá vôbec netušili. Tesla Semi a ďalší výrobcovia tak zrejme dostanú v budúcnosti ďalšieho konkurenta.

Budúcnosť kamiónovej dopravy je zdá sa jasná. Veď na elektrických autonómnych ťahačoch pracuje množstvo renomovaných automobiliek, ako aj startupov. Dôvody sú čisto pragmatické. Takýto ťahač je oveľa lacnejší s pohľadu prevádzkových a servisných nákladov.

Navyše autonómne systémy dokážu nahradiť vodičov a umožnia neprežitú prevádzku. Netreba však zabúdať ani na environmentálny a bezpečnostný prínos. Aktuálne je síce výrobná cena elektrického ťahača oveľa vyššia ako v prípade bežných ťahačov, tá sa však bude neustále znižovať. Taktiež sa dosahujú pokroky v oblasti autonómneho riadenia.

ford f-vision future truck

Zdroj: Ford

Prvá lastovička prichádza z Turecka

Našťastie Ford sa po pomerne dlhom spánku zobudil a pustil sa do elektromobility. Je potešiteľné, že aj v rámci nákladne dopravy. Prvou lastovičkou automobilky v tejto oblasti je koncepčný model Ford F-Vision Future Truck. Ten má na svedomí turecký výrobca Ford Otosan, ktorý je vo vlastníctve Ford Motor Company a Koç Holding.

Inšpirovaný komiksovými hrdinami

Ford o ťahači hovorí ako o budúcnosti zameranej na ľahkú konštrukciu a nulové emisie. K tomu pridá autonómne riadenie druhej najvyššej úrovne, teda 4. Dizajn vozidla bol podľa automobilky inšpirovaný komiksovými hrdinami od Marvel. V tomto smere sa hovorí o prilbe Ironmana.

Predná časť elektrického ťahača Ford F-Vision Future Truck, na ktorej sa nachádza namiesto tradičného loga nápis „Ford“, je interaktívna. Umožňuje zobrazovať rôzne motívy a komunikačné metódy. Viac nám však Ford neprezradil. A to ani v prípade pohonnej jednotky, o ktorej vieme len to, že je plne elektrická.

Všetko tak nasvedčuje tomu, že elektrického autonómneho ťahača od Fordu sa dočkáme pravdepodobne „neskôr ako skôr“. Snáď neujde Fordu onen pomyselný vlak aj v tomto smere.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?
Elektrické SUV od Fordu bude niesť prvky športového modelu Mustang
Daimler predstavil konkurenta pre elektrický ťahač Tesla Semi

Zdroj: MotorAuthority, titulná fotografia: Ford

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár