Takto by mohla vyzerať Tesla Model C, cenovo dostupný hatchback

0

Titulný obrázok „Tesly Model C“ je síce len neoficiálnym renderom, vyvoláva však otázku, kedy sa dočkáme kompaktného a skutočne cenovo dostupného modelu kalifornského výrobcu. Čo v tejto súvislosti zatiaľ vieme?

Tesla Model 3 figuruje v tzv. „Master pláne“ Elona Muska ako cenovo dostupný elektromobil pre masy. To je z časti pravda, ale iba vzhľadom na ceny ostatných modelov značky a aktuálnu celosvetovú produkciu a predaje tohto typu vozidiel.

Tesla Model 3 pritom rezonuje v povedomí ľudí ako elektromobil s cenovkou 35 000 $. To má byť však cena základného modelu, ktorý sa zatiaľ nevyrába. Jeho produkcia by mala začať niekedy v polovici roka 2019, pričom bude spočiatku dostupný len pre americký trh.

Do Európy tak príde ešte neskôr, pričom treba očakávať podstatne vyššiu cenu, ako po prepočte z dolára na euro. A to preto, že uvádzaná suma je bez DPH, pričom Tesla si dáva na svoje vozidlá aj „dovoznú prirážku“, keďže svoje elektromobily aktuálne vyrába len v USA.

Kompaktný hatchback?

Mnohí, trpezliví nadšenci a zástancovia elektromobility a značky Tesla tak čakajú na kompaktnejší a cenovo dostupnejší model. V tejto súvislosti pritom Elon Musk prisľúbil v júni kompaktný elektromobil, neskôr spomínal, že Tesla by mohla vyrábať elektromobil za 22 000 €.

Elon Musk v polovici tohto roka na stretnutí akcionárov Tesly „čelil“ otázke, či sa spoločnosť chystá vyrábať kompaktné alebo malé elektrické auto. “Myslím, že do piatich rokov zrealizujeme kompaktný automobil,” odpovedal.

„Kompakt“ od Tesly by mal pritom vychádzať z príbuzných modelov 3 a Y. Pojmom kompaktný automobil sa zväčša označujú vozidlá nižšej strednej triedy, ktoré väčšinou disponujú karosériou typu hatchback (5 dverí, 5 miest). Typickým predstaviteľom tohto segmentu je napríklad Volkswagen Golf.

Za 22 000 €?

Cenu tohto modelu naznačil Musk neskôr, v rozhovore s Marquesom Brownleem, pričom povedal:
“Mohli by sme urobiť vozidlo za cca 25 000 $. Na to však budeme potrebovať asi 3 roky, ak budeme pracovať skutočne tvrdo.” Takže o 3 roky by mohla byť Tesla schopná vyrábať elektromobil v prepočte za cca 22 000 € bez DPH. O 5 rokov by to teda mohlo byť ešte menej…

Aktuálne nie je prioritou

Avšak nie je jasné či spomínané Muskove tvrdenia navzájom súvisia. Tesla síce môže byť schopná vyrábať o 3 roky elektromobil za spomínanú sumu, nemusí sa však jednať o kompaktný model. Na viac informácií v tejto súvislosti si tak budeme musieť počkať zrejme dlhšiu dobu, nakoľko sú aktuálne pre Teslu prioritné modely 3, Y, Pickup, Semi a Roadster 2.

Vráťme sa ale ešte k neoficiálnemu renderu z titulky. Jeho autorom je fanúšik Tesly Miguel Massé, ktorý si takto predstavuje budúci kompaktný model značky. Či sa bude do takejto miery podobať na Model 3 je otázne, rovnako ako meno Model C. Ako sme už spomínali, na rozuzlenie viacerých „hádaniek“ si budeme musieť ešte počkať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikli interné dokumenty k Tesle Model Y. Čo nám prezrádzajú?
Teslu Pickup vraj budeme chcieť, aj keď ju nepotrebujeme. Aj pre kyberpunk dizajn
Tesla Roadster 2 vyrážala pasažierom počas akcelerácie dych | Oficiálny zostrih

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár