Unikli interné dokumenty k Tesle Model Y. Čo nám prezrádzajú?

0

K dispozícii máme nové informácie ku kompaktnému elektrickému SUV Tesla Model Y. Ten bude nasledujúcim modelom značky, pričom vyrastie na základoch Modelu 3. Uniknuté dokumenty odhaľujú veľké produkčné ambície spoločnosti, pričom novinky potešia aj veľké rodiny.

Napriek tomu, že sme ju ešte nevideli, Tesla Model Y by mala byť v pokročilom štádiu vývoja. Veď Elon Musk jej aktuálny prototyp už schválil pre výrobu, a to v októbri. Predstavená má byť podľa jeho slov v marci, pričom do výroby sa má dostať v roku 2020.

V súvislosti s dátumom spustenia výroby a veľkému plánovanému objemu produkcie bolo otázne, kde sa bude vyrábať. Tesla už naznačila produkciu v jej čínskej Gigafactory 3. Tá sa však začala v tomto období ešte len stavať.

Uniknuté interné dokumenty, ktoré boli smerované inžinierom Tesly v októbri, nám zrejme aktuálne dávajú odpoveď. Tesla Model Y sa má podľa nich začať vyrábať v lete 2020 v továrni Gigafactory 1, ktorá sídli v americkej Nevade. Pár mesiacov na to má byť spustená aj produkcia v čínskej Gigafactory 3.

Ambiciózne výrobné plány

Prvé, „pilotné“ kusy kompaktného elektrického SUV by mali zísť z výrobnej linky v Gigafactory 1 do 1. júna 2020. Bežná produkcia má byť spustená v auguste. Pritom v septembri by chcela Tesla vyrábať už 2 000 ks Modelu Y za týždeň. Do konca roka to má byť až 7 000 ks týždenne. K takémuto objemu sa Tesla približuje aktuálne v rámci Modelu 3, a to takmer rok a pol od spustenia výroby.

V čínskej továrni má byť zahájená pilotná výroba v októbri 2020, pričom v novembri alebo decembri sa počíta s objemom výroby 2 000 ks týždenne. Vo februári 2021 by to malo byť až 5 000 ks týždenne.

V kontexte produkčných problémov sa zdajú byť spomínané plány v skutku „smelé“. Tesla však tvrdí, že sa poučila z chýb týkajúcich sa výroby Modelu 3, pričom produkcia Modelu Y by mala byť jednoduchšia. Takže veríme, že Model Y „pôjde“ Tesle hladšie.

3. rad sedadiel

Ako sme už spomínali, Tesla Model Y bude odvodená od Modelu 3, pričom sa dočká nového dizajnu a vyššej svetlej výšky. Samozrejme zmien bude viacero. Jednou z nich má byť aj tretí rad sedadiel, čo určite poteší viacčlenné rodiny.

Dá sa však predpokladať, že sa bude jednať o príplatkovú možnosť, a tak sa zrejme netreba obávať o obmedzenú veľkosť zadného batožinového priestoru. Navyše Tesla určite vymyslí nejaký sofistikovaný spôsob sklápania či vyberania 3. radu sedadiel, vďaka ktorému bude k dispozícii väčšina jeho objemu.

Plány sú vraj neaktuálne

Tesla sa k spomínaným informáciám vyjadrila, že už nie sú aktuálne, pričom nešpecifikuje, ktoré konkrétne, resp. netvrdí, že všetky. Tým pádom pripustila, že v istom časovom bode boli aktuálne. Ako sme už spomínali, dokumenty boli adresované inžinierom Tesly v októbri, takže ak sa aj spomínané plány zmenili, tak zrejme nie nejako výrazne. A práve v októbri bola schválená Tesla Model Y do výroby, pričom Elon Musk hovoril o spustení výroby v roku 2020, čo sedí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovorí o prioritách Tesly. Prím hrá Model Y a Pickup
Tesla Model S a Model X by mohli dostať nové batérie
Môže klesnúť dojazd Tesly Model 3 v zime až o 42%?

Zdroje: Business Insider, Electrek, titulná fotografia (neoficiálny render): rmcardesign.com 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár