Tesla Model 3 dostala solárnu strechu v rámci testovacej prevádzky spoločnosti Lightyear

1

Holandský startup Lightyear poznáme vďaka vyvíjanému solárnemu elektromobilu One s dojazdom 800+ km. Chce sa však stať aj dodávateľom solárnych technológií, vrátane solárnych striech pre elektromobily. V rámci testovacej prevádzky pritom začal využívať Teslu Model 3, do ktorej integroval solárne články, čím „predbehol“ výrobcu tohto vozidla.

Elon Musk v minulosti sľuboval, že Tesla Model 3 bude v rámci voliteľnej výbavy dostupná aj so solárnou strechou. Ohľadom tejto témy však Tesla mlčí už pomerne dlhú dobu. Integrácia solárnych článkov bola potvrdená len v prípade modelu Cybertruck.

Teslu pritom v tomto smere predbehla spoločnosť Lightyear, ktorá do strechy Modelu 3 integrovala svoju vlastnú solárnu technológiu aspoň v rámci skúšobnej prevádzky. Toto vozidlo spolu s modelom VW Crafter bude slúžiť ako testovacia „mula“ pre technológiu, ktorú chce výrobca poskytovať aj iným automobilkám.

Obe testovacie vozidlá sa dostanú na cesty tento týždeň, pričom majú ukázať pridanú hodnotu technológie integrovaných solárnych článkov, informuje Lightyear vo svojej tlačovej správe. Holandská spoločnosť bude pritom skúmať vplyv vibrácií a otrasov na svoju technológiu či jej vodeodolnosť.

Získané poznatky majú priniesť finálny produkt, ktorý je bezpečný, spoľahlivý a odolný a ktorý vydrží počas celej životnosti nielen vlastných „solármobilov“, ale aj vozidiel iných značiek. Lightyear spolupracuje na svojej solárnej technológii so spoločnosťami SunPower, Maxeon a DSM, vďaka čomu sa Holanďanom podarilo zvýšiť jej efektivitu, a to aj v čiastočnom tieni.

Na technológiách solárnej strechy a ich aplikácii pracujú napríklad aj automobilky Hyundai, Toyota či Audi. Ford pritom skúma aj iné riešenia, čoho dôkazom je patent na nafukovací solárny štít. Viacero startupov sa zas zameriava na vývoj solárnych elektromobilov, ktoré budú mať solárne články integrované všade, kde to je možné a efektívne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárna autoplachta od Armor dokáže nabíjať elektrické vozidlá
Solárny elektromobil Lightyear One je najaerodynamickejšie auto sveta
Technológia solárnych okien napreduje vďaka vedcom z Austrálie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár