Technológia solárnych okien napreduje vďaka vedcom z Austrálie

0

Už „len“ pokrytie väčšiny striech budov a domov solárnymi panelmi či solárnymi škridlami, by zrejme spôsobilo revolúciu v oblasti energetiky. A čo tak k tomu pridať aj solárne okná? V kontexte ich možného obrovského počtu a celkovej plochy by sme sa tak dostali v tomto smere na ďalšiu úroveň. A to aj napriek ich nižšej expozície voči slnečným lúčom.

Austrálski vedci tvrdia, že sú na stope technológii, ktorá by mohla priniesť solárne okná s relevantnými vlastnosťami. Tá vychádza z ich pôvodnej práce na polo-priehľadných perovskitovými solárnych článkoch, ktoré dosahujú 17-percentnú účinnosť premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. A to je naozaj pekné číslo, keďže solárne panely dosahujú účinnosť 15 – 20 %, a to nie sú priehľadné.

Pre ďalšie porovnanie, na technológii solárnych okien pracuje aj austrálska spoločnosť ClearVue, ktorej okná zatiaľ dosahujú účinnosť 3,3 %. Prípadná 17-percentná účinnosť novej technológie, na ktorej pracuje Austrálska výskumná rada a melbournská Monash University, by tak bola revolučná.

V článku pre Nano Energy vedúci výskumného tímu Jacek Jasieniak vysvetľuje, že použili organický polovodič vyrobený z polyméru ako náhradu za Spiro-OMeTAD, čo je materiál bežne používaný v perovskitových solárnych článkoch, ktorý trpí nízkou stabilitou a ktorý vytvára neželaný vodnatý povlak.

Priehľadnosť vs. výkon

Austrálski vedci však majú stále na čom pracovať. Ich články totiž prepustia do budovy „len“ 10 % dopadajúceho slnečného žiarenia. Jasieniak hovorí, že je to o kompromise. Čím sú solárne články priehľadnejšie, tým menej elektrickej energie dokážu vyprodukovať.

Solárne okná s rovnakou úrovňou tónovania ako v prípade konvenčných komerčných inštalácií by generovali cca 140 W elektrickej energie na m2. To má znamenať, že „na dosiahnutie rovnakého výkonu ako má štandardný solárny panel, je potrebné solárne okno s rozlohou 2 m2“.

Komercializácia ešte potrvá

Austrálsky výskumný tím spolupracuje s ďalšími organizáciami a spoločnosťami na komercializácii svojej technológie solárnych okien. Dôležité pritom bude škálovanie výroby a cena. Z dôvodu vyššej počiatočnej ceny sa predpokladá, že solárne okná nájdu svoje uplatnenie najskôr v rámci veľkých budov, ktoré sa bežne osádzajú veľkými a drahými oknami, takže v takomto prípade majú byť celkové náklady vyššie len o „malé percento“. Ušetrí sa však na účtoch za elektrickú energiu.

Ešte sa však netešme. Na solárne okná z Austrálie si budeme musieť počkať. Ako dlho to potrvá, má záležať od úspešnosti škálovania novej technológie. Jasieniak pritom hovorí, že chcú, aby boli ich solárne okná dostupné do 10 rokov.

Zdroj: Cleantechnica

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Maďarská spoločnosť Platio ponúka „prvú solárnu príjazdovú cestu“
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá mení energiu dažďa na elektrinu
Solárna autoplachta od Armor dokáže nabíjať elektrické vozidlá

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár