Tesla uvažuje o spolupráci s Mercedes-Benz na elektrickej dodávke

0

Nie je tomu tak dávno, čo šéf koncernu Daimler, pod ktorý patrí Mercedes-Benz, spomínal možnú spoluprácu so spoločnosťou Tesla. Aktuálne Elon Musk hovorí, že osloví nemeckú automobilku ohľadom spolupráce na elektrickej dodávke.

Vyzerá to tak, že elektromobilita je silným impulzom pre vytváranie rôznych spoluprác a prepojení medzi automobilkami. Príkladom je napríklad aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi, Ionity či nedávno potvrdená spolupráca koncernov Volkswagen a Ford.

Volkswagen a Ford pritom rokujú najmä o dohode, ktorá sa týka spolupráce pri vývoji a výrobe elektrických komerčných vozidiel. No a podobná spolupráca by sa mohla črtať aj medzi Teslou a Mercedes-Benz. Elon Musk totiž prostredníctvom Twittera píše: „Možno by bolo zaujímavé pracovať s Daimler/Mercedes na elektrickom modeli Sprinter. To je skvelá dodávka. Spýtame sa.“

Elektrický Sprinter už budúci rok

V tejto súvislosti je zaujímavé, že Mercedes-Benz predstavil elektrickú verziu modelu Sprinter, „eSprinter„, začiatkom roka, pričom do predaja sa má dostať v tom nasledujúcom. Neponúka však žiadne oslnivé parametre. Verzia so 41 kWh batériou ponúkne dojazd 115 km, väčšia 55 kWh batéria má zabezpečiť dojazd 150 km. Elektromotor má výkon 80 kW, disponuje však krútiacim momentom 300 Nm.

Elektrická dodávka navyše nepodporuje rýchlonabíjanie. Prostredníctvom palubnej nabíjačky (7,2 kW) sa nabije najrýchlejšie za 6, resp. 8 hodín. Je tu teda dostatok priestoru na zlepšovanie, a zrejme tak to vidí aj Elon Musk. Prípadná spolupráca Tesly a Mercedes-Benz by tak mohla priniesť podstatne použiteľnejšie vozidlo, najmä z hľadiska dojazdu a rýchlosti nabíjania. A to či už v rámci „faceliftu“ pripravovanej verzie, alebo novej generácie, ktorá by mohla vychádzať z konceptu Mercedes-Benz Vision Van (video na konci článku).

Ďalšie náznaky spolupráce

Ako sme už spomínali na začiatku, možnú spolupráci medzi Daimlerom a Teslou pripustila aj nemecká spoločnosť. Jej šéf Dieter Zetsche pred 3 týždňami povedal v súvislosti s predajom akcií Tesly nasledovné: “Zbavili sme sa týchto akcií, pričom ani na chvíľu som to neľutoval. To však nevylučuje našu spoluprácu v budúcnosti”.

Daimler bol záchrancom Tesly

Sú tieto náznaky možnej spolupráce náhodou? Na túto otázku v tejto chvíli nepoznáme odpoveď. Každopádne Tesla a Daimler, resp. Mercedes-Benz by mali na čo naväzovať. Veď počas svetovej hospodárskej krízy v roku 2009 kúpil koncern Daimler cca 9 % akcií Tesly za 50 miliónov $. Elon Musk v tejto súvislosti povedal, že tým ochránil vtedajší startup pred možným krachom.

Z tejto spolupráce však ťažil aj Daimler. Veď Tesla pomáhala nemeckému koncernu s výrobou prvých elektrických modelov. Okrem iného, dodávala elektrické pohonné jednotky do modelov Smart a Mercedes-Benz B 250e.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
VW predstavil dodávkovú verziu reinkarnovaného “Hippies” vanu I.D. Buzz
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut
Spoločnosť UPS predstavila vlastnú elektrickú dodávku “ušitú” na mieru

Zdroj titulnej (ilustračnej) fotografie: Daimler

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár