Volkswagen a Ford by mohli spolupracovať aj na elektromobiloch

0

Automobilky Volkswagen a Ford v júni uviedli, že zvažujú vytvorenie spoločnej aliancie pre vývoj a výrobu ľahkých úžitkových vozidiel. Aktuálne sa zdá, že by sa táto spolupráca mohla rozšíriť aj smerom k elektromobilite a autonómnym systémom.

Finančný riaditeľ VW Frank Witter hovorí, že jeho spoločnosť je teraz oveľa viac otvorená novým partnerstvám. V tejto súvislosti, ako aj v súvislosti s vytvorením aliancie s Fordom, dostal otázku, či by s ním mohol VW zdieľať svoju špeciálnu platformu pre elektromobily MEB. Witter túto myšlienku nevylúčil, informuje AutoNews.

„Poskytnutie našej platformy iným ako koncernovým značkám z VW Group je teoreticky možné. V tejto súvislosti, ale ešte nepadlo žiadne rozhodnutie,“ hovorí Witter v rámci konferenčného hovoru ku kvartálnym výsledkom VW.

Ak by sa tak stalo, najvážnejším kandidátom, ktorý by získal prístup k platforme MEB, by tak bol pravdepodobne „aliančný“ Ford. Veď okrem spoločného vývoja ľahkých úžitkových vozidiel zvažujú obaja giganti aj spoluprácu v oblasti autonómnych systémov pre automobily. Navyše sú zakladajúcimi členmi konzorcia Ionity, ktoré buduje v Európe ultra-výkonné nabíjacie stanice.

Ford síce oznámil ambiciózne plány, v rámci ktorých chce uviesť na trh do roku 2022 až 16 plne elektrických modelov, nespomína však žiadnu novú platformu. V oblasti elektromobility sú pritom trendom modulárne platformy, ktoré umožňujú špecializovaný vývoj elektromobilov rôznych typov a tried alebo dokonca vozidiel s rôznym druhom pohonu. A to jednoduchým a menej nákladným spôsobom.

VW v tejto súvislosti spomína, že vďaka platforme MEB klesnú výrobné náklady na elektrický hatchback Volkswagen ID až o 35 % v porovnaní s Volkswagenom e-Golf. Základná cena pripravovanej novinky by pritom nemala prekročiť 25 000 €.

Zdieľaná platforma by tak Fordu zrejme ušetrila nielen náklady na vývoj elektrických modelov či novej platformy, ale aj produkčné náklady. To by sa teda mohlo prejaviť aj nižšími koncovými cenami, ak by sa Fordu podarilo vyjednať prijateľné podmienky spolupráce.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf VW: “Naše elektromobily budú dobré ako Tesly a o polovicu lacnejšie”
V najnovšej upútavke od Fordu sa mihol elektrický Mustang
Výrobca vysávačov Dyson potvrdil produkciu elektromobilov. Čo o nich vieme?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár