Tesla hovorila o novom potenciálnom produkte – HVAC systéme pre domácnosť

6

Elon Musk už dlhšie spomína inteligentný a efektívny Tesla HVAC systém pre domácnosti, ktorý by sa stal súčasťou komplexnejšieho riešenia zahŕňajúceho aj súčasné produkty spoločnosti ako solárne systémy a batériové úložiská energie. No a nedávno Tesla hovorila aj o tomto produkte, ktorý má v pláne urobiť.

Ako vieme, Tesla je hrdá na svoje HVAC (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia) systémy používané vo svojich elektromobiloch. Tie napr. ponúkajú aj tzv. „Bioweapon Defense Mode“ („režim obrany pred biologickými zbraňami“), ktorý je výnimočne efektívny z hľadiska filtrácie ovzdušia. Pomáha pritom napr. aj elegikom a astmatikom či ľuďom žijúcim v mestách s významne znečisteným ovzduším.

Podľa Tesly dokáže ich systém s obrovským HEPA filtrom chrániť pred prienikom alergénov, baktérií, vírusov, spór plesní a samozrejme výfukových plynov, a to s účinnosťou až 99,97 %.

Elon Musk už viackrát hovoril, že pokročilý HVAC systém bol skvelý aj v rámci použitia v domácnostiach. A naznačil aktivity Tesly v tomto smere. Dom vybavený ich inteligentným systémom by mohol podľa neho napr. „komunikovať s autom a vedieť, kedy prídete domov, takže po vašom príchode by mala byť (v dome) ideálna teplota a vlhkosť. Tým by nevyšla navnivoč žiadna energia.“

Neskôr povedal, že umiera túžbou urobiť super-efektívny tichý domáci HVAC s HEPA a destiláciou vody a že ide o jeho obľúbený projekt, do ktorého by sa rád pustil. Podľa Muska Tesla už vykonala obrovské množstvo práce, potrebnej na nakopnutie smerom k domácemu HVAC, s odvolaním sa na pokročilý systém elektromobilov Tesla.

Aktuálne vyjadrenia Tesly

No a v rámci nedávneho hovoru spoločnosti Tesla s akcionármi padla aj otázka súvisiaca s HVAC systémom pre domácnosti. Viceprezident Tesly Drew Baglino pritom uviedol, že takýto produkt podporený vlastnými pokročilými tepelnými čerpadlami, s ktorými má Tesla skúsenosti takisto vďaka svojim autám, by bol v súlade s misiou spoločnosti, keďže systém by efektívnym spôsobom vedel používať energiu zo solárnych systémov. A to aj za pomoci ďalšieho produktu od Tesly, domáceho úložiska Powerwall. Takže aj HVAC systém by mohol byť napájaný udržateľnou energiou.

Elon Musk dodal, že „integrácia nabíjania elektromobilov, solárnej energie, skladovania energie, teplej vody a HVAC do kompaktného balenia by mohla byť presvedčivým riešením pre spotrebiteľa“. Pridanie riešení pre HVAC, vodu a kúrenie je logickým krokom, ktorý Tesla urobí, a to „pravdepodobne lepšie ako ktokoľvek iný,“ doplnil Baglino.

Spomínané inteligentné efektívne integrované riešenie pre domácnosti by mnohí spotrebitelia zrejme privítali. Každopádne si zrejme netreba robiť veľké nádeje ohľadom realizácie tohto produktu v dohľadnej dobe. Baglino totiž zopakoval predchádzajúce slová Elona Muska, že Tesla má toho aktuálne na tanieri naozaj veľa.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla spúšťa ďalšiu virtuálnu elektráreň, pričom sľubuje nielen nižšie ceny elektriny
Solárna strecha od Tesly sa dočkala ďalšieho vylepšenia. Nová škridla má vyšší výkon
Batériové úložiská sú pre Teslu obrovskou príležitosťou. Trh má významne rásť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Tesla by nemala hovoriť, že nebude robiť to a ono, lebo „toho má na tanieri veľa“, ale prijať schopných ľudí a rozbehnúť práce, kým im konkurencia biznis nevyfúkne. Miliárd dolárov majú na to dosť. Škoda. Takto vyzerajú ako klasickí sťažovači – nestíhači. Dokázali veľké, úžasné veci, dokázali by aj HVAC aj e-auto za 25 tisíc.

 2. Nedá mi nespomenúť jednu veľmi dôležitú vec v tejto súvislosti, a to je TEPLO, resp. generovanie tepla.
  Stále sa bavíme o vypúšťaní skleníkových plynov, predovšetkým CO2, ktoré majú na svedomí „gro“ klimatických zmien, čiže globálneho otepľovania.
  Ale akosi sa zabúda na to, že spaľovacie motory premieňajú iba malú časť energie benzínu a nafty na pohybovú energiu a zvyšok sa mení na teplo. A aj tá pohybová energia sa v konečnom dôsledku z veľkej časti premení na teplo, vplyvom brzdenia atď.
  Vykurujeme domy, byty, priemyselné objekty a v konečnom dôsledku vzniká zas len obrovské množstvo odpadového tepla (z komínov). My si tú atmosféru kvalitne prikurujeme.
  Kdežto pri tepelných čerpadlách je ten pohyb tepla opačný. Tepelné čerpadlo prečerpáva teplo z vokajšieho prostredia dovnútra, čím sa vonok ochladzuje! Pre ilustráciu – je to presný opak prebiehajúceho deja v chladničke. (Chladnička je tiež tepelné čerpadlo – tu sa ale vyčerpáva teplo zvnútra von.)
  Elon je génius…

  • JD Ak je pre vas Elon genius tak ja budem pre vas Einstein ked vam poviem ze existuje kogeneracna jednotka. Pustite do nej plyn a vyrobi vam teplo a zaroven aj elektrinu. Nieje to genialne?

 3. JD. Asi vam niekto zabudol povedat o zakone zachovania energie. Kolko mate rokov? Veta ze sa vonok ochladzuje vplyvom tepelneho cerpadla je tak pravdiva ako keby ste povedali ze na celej planete je noc ked je u nas polnoc. Tepelne cerpadlo len docasne premiena jednu energiu za druhu. Vyrobene teplo v dome postupne odide do okoliteho priestoru v presnom mozstve “vyrobeneho” chladu a energie potrebnej na vyrobu elektriny ktora vstupila do tepelneho cerpadla. Tazke celkova bilancia teplot je 0.

  • Ale veď presne o to ide, Majsterko, aby celková bilancia tepla (nie teplôt, ako vy píšete) bola 0.
   Trafili ste klinec po hlavičke! Presne o to ide, aby sa to tu neprehrievalo.
   Asi nerozumiete princípu tepelného čerpadla. V komentári som to jemne naznačil porovnaním s chladničkou, kde sa to teplo čerpá opačným smerom, t.j. zvnútra von a tým sa vnútrajšok chladničky ochladzuje.
   Pýtate sa, koľko mám rokov. Ja sa pýtam vás – vy ste absolvent matematicko – fyzikálnej fakulty alebo fakulty chemickej a potravinárskej technológie?
   Alebo?

Pridajte komentár