Solárna strecha od Tesly sa dočkala ďalšieho vylepšenia. Nová škridla má vyšší výkon

15

Po dlhšej dobe tu máme ďalší dôkaz o tom, že spoločnosť Tesla neustále pracuje na vylepšovaní svojej solárnej strechy „Solarglass Roof“. To sa aktuálne týka samotnej solárnej škridly.

V roku 2019 Tesla uviedla na trh 3. verziu svoje solárnej strechy „V3“ s vyššou energetickou hustotou a nižšou cenou, pričom avizovala aj jednoduchšiu výrobu a inštaláciu. Doba inštalácie bola pritom Achillovou pätou solárnej strechy Tesla, ktorá zvyšovala náklady a brzdila expanziu tohto produktu.

V prípade solárnej strechy V3, ktorú Tesla nazvala jednoducho Solarglass Roof, pritom uviedla nasledovné zmeny:

  • zmena veľkosti solárnej škridly (teraz je podstatne väčšia),
  • zvýšenie výkonovej hustoty solárnej škridly,
  • dramatické zníženie množstva častí a podzostáv (o viac ako polovicu),
  • zníženiu počtu krokov v rámci výroby,
  • redukcia nákladov,
  • zmena niektorých materiálov,
  • zmena technológie umožňujúca lepšiu škálovateľnosť.

Následne sa začali objavovať správy ohľadom zlacnenia, podstatného zrýchlenia inštalácie a zvýšenia výrobnej kapacity tohto produktu, čo dávalo nádej, že sa blíži čas, kedy sa solárnej strechy dočkáme aj v Európe. Doteraz sa tak však nestalo a navyše sa v marci objavili správy, že Tesla podstatne zdražila svoju solárnu strechu, čo nebolo dobrým znamením.

Electrek pritom uviedol, že pôvodná cenová ponuka na ich konkrétny projekt s rozlohou 367 m2 bola necelých 55 000 $, zatiaľ čo po novom to malo byť na základe výpočtov konfigurátora cca 80 000 až 100 000 $ v závislosti od zložitosti strechy (sklonu, počtu spojov, komínov a ďalších prvkov).

Nová solárna škridla

No a nedávno prišiel Electrek tentokrát s pozitívnou správou, ktorá bude mať dúfajme pozitívny vplyv aj na cenu celého strešného systému. Tesla totiž uvádza na trh solárnu škridlu s vyššou účinnosťou a vyšším výkonom. Tá predchádzajúca mala výkon 58,5 W. Novinka sa môže pri rovnakých rozmeroch pochváliť výkonom 71,67 W, čo znamená zvýšenie účinnosti o 22 %.

Nuž veríme, že neustále zdokonaľovanie solárnej strechy sa podpíše aj na ďalšom zrýchľovaní inštalácie, zjednodušovaní výroby, zvyšovaní produkčnej kapacity či znižovaní ceny, čo dospeje k stavu, že solárna strecha sa stane globálne dostupným produktom, ktorý bude nákladovo konkurencieschopný bežným strechám s bežnými solárnymi panelmi či dokonca nákladovo výhodnejší, čo mimochodom Tesla avizovala už v minulosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dojmy z novej solárnej strechy Tesla V3 od jedného z prvých majiteľov
Tesla zrejme vyriešila najväčší problém svojej solárnej strechy
Solárna strecha od Tesly sa vie sama zbaviť snehovej pokrývky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

15 komentárov

  1. Toto je jedna z ciest na riešenie klimatickej krízy. Treba síce zainvestovať, ale potom sa už drobné v podobe elektrickej energie „sypú“ samé od seba.
    Výhody 2 x (ekonomika a ekológia):
    1. Žiadne faktúry za elektrinu
    2. Žiadne emisie.
    Jednoducho dve muchy jednou ranou…

    • Bohužiaľ je to oveľa komplikovanejšie ako to vyzerá. Je to ideálne ak sa stavia dom alebo prechádza rekonštrukciou. Pretože ak má mať fotovaltika zmysel je jedno či panel alebo taška nesmie žiadna energia ísť von. Všetko treba spotrebovať doma. A tu je ten problém potrebuješ drahé batérie ktoré ukladajú energiu. Cez leto možno utiahne všetko fotovaltika ale v zime dramaticky klesá množstvo energie. A proste je problém cez leto to množstvo využiť. A virtuálna batéria je totálna hovadina. Pretože distribútor ti vráti cenu iba za elektrinu čo je najviac 40% z ceny. Takže asi 60% im len tak darujes zadarmo takže investícia sa nevráti ani za sto rokov. A veľa ľudí nie je čo si môžete dovoliť fotovaltiku len tak pre dobrý pocit.

      • Slnecna energia v lete a v zime je rovnaka. Fotovoltaicke clanky nie su ovplyvnene okolnou teplotou, len dlzkou dna. S toho treba vychadzat. Nebudem si davat skridlu ktora pokryje dennu spotrebu. Dam si skridlu, ktora pokryje viac. A baterky su coraz lacnejsie…

        • Uz si si to pocital? Lebo ja hej a na Slovensku (dokonca juznom) vyrobis zo svojich panelov v zime velmi malo elektriny, nielen dlzka dna ale aj sklon slnka je dolezity. JS ma uplnu pravdu – ked potrebujes najviac energie – v zime – si ju nevies vyrobit. A aby si mohol ist na baterie potrebujes minimalne hybridny system, s cenou baterii je toto cele vysoko nenavratna zalezitost. Takze v lete nemas co robit s elektrinou a v zime cvakas aj tak elektrarnam – a 15 rocnu navratnost nepovazujem za dostatocnu…. .

        • (mam solary na streche) – nie len dlzka dna ale aj uhol pod akym svetlo dopada a ovela viac dazdivych a hmlistych dni. Ja v juli vyrobim 600kWh kym v decembri ani 40 kWh…Tak ako je to sakra rozdiel. Ale stale som velkym fandom alternativnych zdrojov energie

          a este tu bola diskusia k virtualnej baterii. Je to od ZSE zderstvo, ale zatial ekonomicky lepsiu volbu nepoznam. Lebo kupa takej megabaterie, co by ti z leta odlozila energiu na zimu by stalo vela..ale ze vela penazi… a tak ja tych 40% je ekonomicky lepsie.

          • To isté platí aj pre mňa. Keď vyrastiem 🙂 a budem si môcť dovoliť dom tak fotovaltika určite nebude chýbať. Len treba naplánovať ako využiť cez leto všetku energiu. Okrem batérie sa to často ukladá do vody. Či už vyhrievanie bazénu ale bojler. Ale ten musí byť prispôsobený na fotovaltiku. Čiže ak prestane svietiť alebo je nedostatok energie okamžite sa prepne na sieť aby bola teplá voda stále. Plus elektromobil je tiež veľmi dobrý doplnok na ukladanie energie.

  2. Anoným-podme teoreticky podla teba, zvoliť taký počet škridiel,ktorý zabespečí na Slovensku !! aj v zimnom období dostatok el.energie.Pokračujme ale v lete,keď toto obrovské množstvo energie musíš uskladniť do batérii.Vieš si to vôbec predstaviť ?? Každý deň obrovské množstvo energie navyše !! Kolko by si musel mať tých batérii ?? Jediné riešenie je ho predávať do distribučnej siete ale Mario upozornil na to ,že zatial to je stratové !? Tak čo navrhuješ ???

    • Odporúčam pozrieť: Český soběstačný dům – pokračování příběhu | Electro Dad # 261.

      Pri cene batérií pod 20€/kWh by sme mohli mať plne vykryté výkyvy produkcie OZE. Sodíkové batérie sú významným kandidátom, odhadom o 10 rokov.

    • Určite to nie je na 1 m2. Možno na 1 stopu štvorcovú (ft2), (1 m2 = 10,76 ft2). Možno na 1 škridlu, ktorej rozmer nepoznáme.
      Ale podstatné je to zvýšenie účinnosti o 22 %.
      Ok?

      • Áno, to ma zaujímalo! Ďakujem! Výkon na 1 m2 po novom potom zrejme bude 146,2 Wp, a z toho sa dá vypočítať, rep. usudzovať výkon celej strechy domu! Pri výpočte treba však zohľadniť veľmi veľa rôznych koeficientov, keď chceme spočítať reálny výkon za rok !!!

        Poznámka: Tie „lepšie sólo panely“ majú dnes aj okolo 200 Wp/m2.

  3. Ešte ma napadlo to čiastočne riešiť s veternou turbínou,pretože čo sledujem počasie za posledné roky,pribudlo dosť veterných dní. Sú to samozrejme ďalšie náklady, ale lacnejšie ako batérie .Len nemám odsledované ,koľko veterných dní býva v zime ?

Pridajte komentár