Elon Musk opäť spomínal domáci HVAC systém od Tesly inšpirovaný elektromobilmi

2

Elon Musk nedávno uviedol, že je hrdý na systém HVAC, ktorý Tesla vyvinula pre svoje elektromobily. A opäť naznačil, že by mohli priniesť túto technológiu aj pre domácnosti, v rámci nového produktu od spoločnosti Tesla.

Vlajkové lode Tesly – Model S a Model X ponúkajú aj tzv. Bioweapon Defense Mode, ktorý rozširuje systém HVAC (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia). Jeho základom je filter typu HEPA (High-Efficiency Particulate Arresting), pričom aj vďaka jeho 10-násobnej veľkosti v porovnaní s bežnými filtrami je podľa Tesly až 100-násobne účinnejší ako najkvalitnejšie prémiové filtre.

Dokáže tak chrániť pred prienikom alergénov, baktérií, vírusov, spór plesní a samozrejme výfukových plynov, z ktorých je možné odfiltrovať až 99,97 % škodlivých častíc.

Ešte v roku 2018 Elon Musk v rámci interview s Joeom Roganom povedal, že pokrytie energetických nárokov domácnosti závisí aj od efektivity domu a rozvinul myšlienku inteligentnejšieho klimatizačného systému.

O niečo neskôr Musk reagoval na návrh, aby Tesla vyvinula a vyrábala domáci systém HVAC s HEPA filtráciou, ktorý by ideálne zapadol do celého domáceho ekosystému Tesla so solárnou strechou či panelmi a batériovými úložiskami Powerwall.

A to slovami: „Áno, do značnej miery… Dom by mohol komunikovať s autom a vedieť, kedy prídete domov, takže po vašom príchode by mala byť (v dome) ideálna teplota a vlhkosť. Tým by nevyšla navnivoč žiadna energia.“

Krátko na to šéf Tesly uviedol, že umiera túžbou urobiť super-efektívny tichý domáci HVAC s HEPA a destiláciou vody. A dodal, že takýmto systémom bude možno vybavený aj chystaný elektrický pickup Tesla Cybertruck.

Na minuloročnom podujatí „Tesla Battery Day“ zas Musk povedal, že HVAC systém pre domácnosti je jeho obľúbený projekt, do ktorého by sa rád pustil. „Možno budúci rok.“ A dodal, že už vykonali obrovské množstvo práce, potrebnej na nakopnutie smerom k domácemu HVAC, pričom sa odvolal na pokročilý HVAC systém elektromobilov Tesla.

Aktuálne zmienky o HVAC

No a nedávno Elon Musk opäť naznačil, že by sme sa mohli dočkať domáceho HVAC systému od Tesly. Najskôr uviedol, že chystajú OTA aktualizáciu, vďaka ktorej bude HVAC elektromobilov Tesla (min. v prípade Modelu S) tichší.

Následne reagoval na otázku ohľadom „Tesla Home HVAC“ systému slovami, že domáci HVAC, ktorý je superefektívny a tichý a ktorý čistí vzduch, by bol skvelý. Taktiež uviedol, že taký už vyvinuli pre autá, pričom ho je možné zväčšiť pre domáce použitie.

A dodal, že väčšina ľudí netuší, aký dobrý je systém čistenia vzduchu od Tesly. Podľa neho až 10-násobne lepší ako v prípade ktoréhokoľvek iného auta.

Nuž sme zvedaví, ako sa táto záležitosť napokon vyvinie. Mnohí zákazníci by určite uvítali kompletný domáci „energetický ekosystém“. Tesla však aktuálne nemá kapacity ani to, aby predávala svoje domáce batériové úložisko Powerwall či solárnu strechu a panely na globálnej úrovni. Takže domáci HVAC systém od Tesly nevyzerá ako téma dňa.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Bioweapon Defense Mode chráni zdravie a môže predlžiť život
Tesla vylepší batériu Powerwall, ktorá sa stane povinnou výbavou jej solárnych systémov
Tesla premení 3 000 sociálnych domov na „najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár