Tesla spúšťa ďalšiu virtuálnu elektráreň, pričom sľubuje nielen nižšie ceny elektriny

0

Ako zvykneme pripomínať, spoločnosť Tesla nie je ani zďaleka len o elektromobiloch. Odborníci, investori či Elon Musk pritom predpovedajú veľkú budúcnosť aj divízii Tesla Energy, ktorá okrem iného po svete buduje tzv. virtuálne elektrárne pozostávajúce aj z jej energetických produktov. A aktuálne Tesla spustila nový projekt, a to v najhustejšie osídlenom austrálskom štáte.

Čo je virtuálna elektráreň od Tesly?

Na úvod si pre istotu ozrejmíme, čo je to tá virtuálna elektráreň Tesla. Môže ísť o vzájomné prepojenie domácností, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi/strechami a batériami Powerwall. Táto „Tesla sieť“ je pripojená do bežnej elektrickej siete, z ktorej v prípade potreby čerpá dodatočnú energiu alebo naopak, poskytuje energiu z Powerwallu sieti, keď je treba.

Nespotrebovaná energia vygenerovaná domácimi solárnymi systémami sa ukladá do batériového úložiska Powerwall, ktoré v prípade potreby, výpadku elektriny či v nočných hodinách napája nielen domácnosť. Môže sa totiž zúčastňovať aj obchodovania na trhu s elektrinou a energetickými službami, a to prostredníctvom nástrojov od spoločnosti Tesla.

Začalo to s problematickou Austráliou

Tesla ešte v roku 2018 oznámila, že prepojením 50 000 domov vybavených solárnym systémom vytvorí najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta. Tá má vďaka solárnym panelom (5 kW – 1 inštalácia) a batériovým úložiskám Powerwall 2 (13,5 kWh – 1 ks) dosiahnuť výkon 250 MW a disponovať celkovou kapacitou 650 MWh. To je pritom podobná kapacita, ako dokáže poskytnúť veľká plynová či uhoľná elektráreň.

Ešte v tom istom roku v rámci započatej prvej skúšobnej fázy, ktorá mala po dokončení zahŕňať 1 100 domácností, začali zákazníci hlásiť veľké zníženie účtov za elektrinu, a to väčšie ako sa očakávalo (30 %). Napr. jedna z domácnosti pritom zaznamenala pokles až o 65 %. V sieti pritom bolo len 100 rodinných domov.

Koncom roka 2019 boli hlásené aj ďalšie prínosy tejto virtuálnej elektrárne, ktoré sa týkali vykrývania výpadkov bežnej elektrickej siete. V tom čase bola sieť hotová len z 2 percent.

V apríli 2020 sa objavila správa od Austrálskeho energetického operátora (AEMO), že virtuálna elektráreň Tesly úspešne pomohla pri mnohých udalostiach. Spomínala sa aj situácia, kedy došlo najskôr k zvýšeniu frekvencie a následne k jej zníženiu, a to v rozpätí len 45 min.

Virtuálna elektráreň pritom poskytla službu, ktorá sa označuje ako „doplnková služba riadenia frekvencie“, pričom v období od 13. septembra 2019 do 12. januára 2020 vďaka tomu účastníkom zarobila 225 000 USD, a to v rámci 6 takýchto „zásahov“.

V septembri minulého roka zas spoločnosť Tesla dostala na starosť austrálsky projekt virtuálnej elektrárne, ktorú bude tvoriť 3 000 nájomných domov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, pričom domy nájomcov budú bezplatne vybavené solárnym strešným systémom s výkonom 5 kW a batériou Tesla Powerwall s kapacitou 13,5 kWh. Nájomcom sa pritom majú znížiť ceny elektriny o 22 %.

Už aj vo Viktórii

No a aktuálne Tesla spúšťa v Austrálii ďalší projekt svojej virtuálnej elektrárne, tentokrát v štáte Viktória, upozorňuje Electrek. Viktória je síce rozlohou najmenším austrálskym štátom, ale za to najhustejšie obývaným (6,68 mil. obyvateľov v 9/2020 podľa Wikipedie).

Tesla tamojším domácnostiam, ktoré sa pripoja do jej zdieľanej siete/virtuálnej elektrárne prostredníctvom svojich batériových úložísk Powerwall, sľubuje „maximalizáciu úspor energie na základe TOU – času používania.

Tesla tiež uvádza, že o monitorovanie a spravovanie úložiska Powerwall sa bude starať jej „popredná svetová technológia“. Tá má hodnotiť vzorce používania, aby sa zaistilo, že domácnosť bude napájaný tým najefektívnejším zdrojom. Taktiež sľubuje zníženie účtov za elektrinu, výhody pre celú komunitu či zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov.

A garantuje rozšírenie záruky na Powerwall (až 15 rokov), limit vybíjacích cyklov Powerwallu (do 50 za rok) či minimálne 20-% energetickú zálohu pre prípad výpadku siete.

Nielen v Austrálii

Na základe doteraz uvedeného sa môže zdať, že spoločnosť Tesla sa v rámci svojich virtuálnych elektrární zamerala len na Austráliu, ktorá má na pomery vyspelých krajín problematickú energetickú infraštruktúru. Tesla sa však tomto smere angažuje aj v domovskej Kalifornii či Veľkej Británii. Sú tu pritom náznaky, že by mohla preniknúť aj na nemecký či poľský trh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Energetická divízia Tesly získava rešpekt energetických spoločností. Aj vďaka nástroju Autobidder
Obrovský batériový systém od Tesly sa činil po výbuchu v uhoľnej elektrárni
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár