Najväčšia e-chem batéria sveta od Tesly si na seba „zarobila“ cca za 2 roky

5

Z regiónu Južná Austrália prichádza ďalšia zaujímavá správa ohľadom priemyselného batériového systému Hornsdale Power Reserve, ktorý vybudovala spoločnosť Tesla. Podľa jeho vlastníka a prevádzkovateľa si totiž táto najväčšia elektro-chemická batéria sveta na seba „v hrubom“ zarobila len za niečo viac ako 2 roky.

Priemyselné batériové úložisko Hornsdale Power Reserve, ktoré ukladá elektrickú energiu vyrobenú priľahlou veternou farmou, ukazuje, že takýto spôsob podpory a stabilizácie el. siete nie len ekologický, ale aj ekonomicky zaujímavý. Batériový systém od Tesly pritom poskytuje rôzne energetické služby, vďaka čomu generuje miliónové príjmy.

Nečakané udalosti, nečakané príjmy

Francúzska spoločnosť Neoen, ktorá vlastní a prevádzkuje tento systém nedávno uviedla, že v prvom štvrťroku 2020 zaznamenala 5-násobné medziročné zvýšenie príjmov (zo 4,2 na 21,6 mil. €), a to hlavne za služby poskytované Hornsdale Power Reserve (malá časť príjmov pochádzala z iných menších úložísk).

V tomto štvrťroku pritom tento systém vygeneroval vyššie príjmy ako za celý minulý rok. Je však potrebné povedať, že za spomínaným masívnym medzikvartálnym rastom stáli najmä nečakané udalosti. Predovšetkým tornádo, ktoré koncom januára prerušilo prenosové spojenie medzi Viktóriou a Južnou Austráliou.

Hornsdale Power Reserve vtedy spoločne s ďalšími dvoma batériovými systémami fungovali ako energetický ostrov a pomohli v rámci zasiahnutého regiónu udržať bezpečnú a stabilnú elektrickú sieť. Samozrejme nie zadarmo.

Príjmy presiahli náklady

Podľa Renew Economy obria batéria od Tesly vygenerovala vyššie príjmy ako boli náklady na jej vybudovanie (96 mil. AUD, resp. 59 mil. €), a to za niečo viac ako 2 roky. V podstate si tak na seba už zarobila – „v hrubom“. A v prípade, že by nedošlo k plánovanému rozširovaniu Hornsdale Power Reserve (zo 129 MWh/100 MW na 193 MWh/150 MW) dala sa zrejme predpokladať čistá ziskovosť v pomerne blízkej dobe.

Rozširovanie najväčšej batérie tohto druhu na svete je pritom len ďalším dôkazom, že takéto projekty a riešenia sa oplatia a majú zmysel. A to nielen kvôli pomerne rýchlej ekonomickej návratnosti (aj bez neočakávaných príjmov…), ale aj prínosom pre životné prostredie a odberateľov energie. Veď Hornsdale Power Reserve zabezpečila spotrebiteľom z regiónu úspory vo výške takmer 150 mil. USD (cca 132 mil. €).

Zdroj: Tesmanian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Powerpack systém ušetril austrálskej univerzite 74 000 $ za 3 mesiace
Virtuálna elektráreň Tesla sa v rámci svojich prvotných fáz osvedčila
Tesla vstupuje na britský energetický trh. Pomôže jej „nový“ produkt Autobidder

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. 2 – ročná návratnosť investície – tak z toho sa musí každému ekonómovi slušne krútiť hlava. Aj keby bola tá návratnosť 4 – ročná, je to na poriadnu motanicu.
  Aspoň viem, že keď budem mať zbytočných 50 miliónov €, kam ich mám investovať.

  • To by Vás ale niekto na náš trh musel pustiť, zatiaľ je to cesta zarúbaná. Na energetike predsa nemôže zarábať len tak niekto keď máme našich.

   • Iste, ale každá brána sa predsa dá obísť alebo preliezť. A či nie?
    Ako priekupníka Vás na trh nepustí nikto, to je fakt.
    Ale stačí stať sa výrobcom (samozrejme obnoviteľné zdroje) a ste tam!

    • Od 20104 u nás bol STOP stav na pripájanie nových zdrojov. Teraz sa to čiastočne uvoľnilo, no skôr iba ako výroba pre vlastnú spotrebu, čiže nič netlačiť do siete.
     Tieto batérie sú určené na reguláciu sekundárnu, terciálnu – ako podporná služba (zvyšovanie stability siete). Je to naozaj veľmi lukratívne, aj u nás. Technické aspekty sú zvládnuteľné, tie ostatné…

     • Dnes všetci tlačia na obnoviteľné zdroje. Tak aký problém?
      A keby to mal byť problém na Slovensku, tak začnem podnikať v zahraničí.
      Takže: Každá brána sa predsa dá obísť alebo preliezť. A či?

Pridajte komentár