Tesla vstupuje na britský energetický trh. Pomôže jej „nový“ produkt Autobidder

0

Elon Musk minulý rok povedal, že energetická divízia spoločnosti Tesla sa stane v budúcnosti jej hlavnou divíziou. A vstup na britský energetický trh a produkt Autobidder sú ďalšími krokmi na ceste k rozmachu „Tesla Energy„.

Spoločnosť Tesla požiadala britského energetického regulátora Ofgem o licenciu, ktorá by ju oprávňovala stať sa výrobcom elektriny v rámci Veľkej Británie. Hovorca Tesly v tejto súvislosti portálu Recharge povedal, že žiadosť sa týka „Autobidder“.

Autobidder?

Autobidder je časť softvéru pre energetický manažment, ktorý je produktom Tesly. Podľa kalifornskej spoločnosti slúži na „autonómne speňažovanie batériových aktív“, pričom je určený najmä pre „nezávislých producentov energie, doplnkové riešenia a kapitálových partnerov.“

V rámci jeho popisu Tesla tiež uvádza, že ide o „platformu pre riadenie a obchodovanie v reálnom čase, ktorá manažuje aktíva a portfólio s cieľom maximalizácie výnosov.“

Podľa Recharge Tesla už vyvinula podobný systém postavený na základoch strojového učenia, a to špeciálne pre spoločnosť Neoen, ktorá má na starosti najväčšiu elektro-chemickú batériu na svete. Tá pomáha elektrickej sieti v Južne Austrálii v rámci projektu Hornsdale Power Reserve. Autobidder je tak zrejme niečím ako komerčne dostupnou verziou so všeobecnejším využitím.

Britská legislatíva vyžaduje, aby boli prevádzkovatelia energetických úložísk držiteľmi licencie na výrobu elektriny. Tá ich pritom oslobodzuje od spotrebných poplatkov za elektrinu, ktorou nabíjajú svoje batériové systémy. Ich podnikanie tak môže byť ekonomicky výhodnejšie.

Virtuálna elektráreň je menej pravdepodobná

Špekuluje sa, že Tesla chce v Británii vybudovať virtuálnu elektráreň, ktorú by tvorili domáce batériové úložiská Powerwall, pripadne napájané energiou vyrobenou solárnymi systémami, tak ako je tomu v Austrálii. Podľa Recharge je to však zrejme nepravdepodobné, nakoľko Autobidder nedokáže riadiť takýto systém.

Očakávať by sme tak mohli skôr projekty, ako je spomínaný Hornsdale Power Reserve. Čiže kapacitne a výkonovo veľké batériové systémy, ktoré ukladajú obnoviteľnú energiu z priľahlých energetických fariem a podporujú elektrickú sieť.

tesla autobidder

Tesla Autobidder UI. Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Virtuálna elektráreň Tesla sa v rámci svojich prvotných fáz osvedčila
Tesla prekoná najväčšiu „chemickú“ batériu sveta takmer 10-násobne
Cena priemyselnej batérie Tesla Powerpack, 173 000 $, zrejme prekvapí

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár