Najväčšia batéria sveta, za ktorou stojí Tesla, bude ešte väčšia

2

Koncom roka 2017 bola v Južnej Austrálii spustená prevádzka najväčšej li-ion batérie/“elektrárne“ na svete. O jej inštaláciu sa postarala spoločnosť Tesla, pričom jej základom sú priemyselné batériové úložiská Tesla Powerpack. Slúži na stabilizáciu miestnej el. siete a za krátky čas ušetrila desiatky miliónov €. A aktuálne sa dozvedáme, že sa bude masívne rozširovať.

Najväčšia li-ion batéria sveta bola nainštalovaná v Južnej Austrália v rámci projektu Hornsdale Power Reserve.  Slúži podobným spôsobom ako elektrárne, ktoré vypomáhajú el. sieti počas energetickej špičky. Austrálsky energetický operátor však potvrdil, že batéria je rýchlejšia, precíznejšia a prináša vyššiu hodnotu ako napr.  konvenčná parná turbína.

Hornsdale Power Reserve (HPR) má celkovú kapacitu 129 MWh, čo je ekvivalent 1 720 batérií Tesly Model 3 “Long Range Battery” (75 kWh). Uskladňuje pritom obnoviteľnú elektrickú energiu z neďalekého veterného parku. Nemenej pôsobivý je aj jej výkon, a to 100 MW.

Podľa dokumentov stálo vybudovanie obrovskej „Tesla batérie“ HPR 56 miliónov €. Spoločnosť Neoen, ktorá je jej prevádzkovateľom, dosiahla vďaka nej za necelý rok príjmy za poskytovanie služieb energetickej siete a predaj energie vo výške 8,1 milióna € a 6,7 milióna € za skladovanie a predaj elektriny.

Šetrenie vo veľkom

To však nie jej hlavný ekonomický prínos. Podľa skorších oficiálnych správ sa uvádzalo, že HPR ušetrila za prvý rok prevádzky 40 miliónov austrálskych dolárov (AUD), čo je v prepočte cca 25 miliónov €. V aktuálnej „tlačovke“ Neoen sa spomína, že spotrebiteľom elektriny ušetrila dokonca až 50 mil. AUD, čo je 31 mil. €.

Nemôžeme sa preto čudovať, že HPR sa bude rozširovať, a to aj s prispením austrálskej vlády. Pôjde pritom o masívne 50 % zvýšenie kapacity aj výkonu. Tzn., že po „upgrade“ bude táto najväčšia li-ion batéria a „batériová elektráreň“ disponovať kapacitou 193 MWh a výkonom 150 MW.

Rozšírenie „Tesla Big Battery“ (jeden z neoficiálnych názvov) by malo byť dokončené v prvej polovici budúceho roka. Očakáva sa pritom ešte väčší prínos z hľadiska stabilizácie el. siete, ako aj ďalšie znižovanie spotrebiteľských nákladov na elektrinu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti
Tesla uviedla na trh novú a lacnejšiu generáciu solárnej strechy
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár