Tesla Powerpack systém ušetril austrálskej univerzite 74 000 $ za 3 mesiace

1

Austrálska University of Queensland zverejnila správu, v rámci ktorej uvádza, že batériové úložisko Tesla Powerpack jej ušetrilo za 1. štvrťrok 2020 takmer 74 000 $ (cca 68 500 €). A to viacerými spôsobmi.

Tím pre energetiku a udržateľnosť University of Queensland spravuje univerzitné batériové úložisko energie, ktoré pozostáva zo zariadení Tesla Powerpack s celkovou kapacitou 2,15 MWh a výkonom 1,1 MW, tak, aby generovalo príjmy a šetrilo náklady prostredníctvom nasledujúcich služieb a systémov:

Arbitráž – riadiaci systém vyvinutý na mieru nabíja batériový systém, keď sú ceny elektriny nízke a naopak – „vybíja“, keď sú ceny vysoké.

Rozvetvenie špičkového dopytu – zníženie poplatkov za špičkový odber energie tým, že batéria vypomáha s vykrývaním intervalov s najvyšším energetickým dopytom. V rámci sledovaného obdobia Q1/2020 sa táto stratégia nestihla implementovať, takže na spomínanej celkovej sume ušetrených nákladov sa nepodieľala.

FCAS – asistenčné služby siete. Batériové úložisko je pripojené k el. sieti a je v pohotovostnom režime, pričom v prípade potreby dokáže reagovať na neželané výkyvy frekvencie siete, a to nabíjaním či vybíjaním svojich kapacít, podľa potrieb siete. A tým zarába.

Zmluva o virtuálnom strope – vďaka batériovému úložisku sa je možné vyhnúť zmluve, ktorá je akýmsi poistením voči vystaveniu sa extrémnym cenám za odber elektriny.

Lepšie ako sa odhadovalo

Zo správy k 1. štvrťroku 2020 vyplýva, že na spomínaných ušetrených 74 000 $ sa podieľali služby FCAS (a to priamym zárobkom) až 62-percentami. 26 % sa podarilo ušetriť v rámci zmluvy o virtuálnom strope a 12 % podiel patril „arbitráži“.

Tím pre energetiku a udržateľnosť pritom odhadoval štvrťročný prínos na úrovni 60 000 $, takže batériové úložisko Tesla Powerpack prekročilo predpoklady o viac ako 20 %. A to nebola implementovaná schopnosť „rozvetvenie špičkového dopytu“, pričom to malo priniesť podľa odhadov úspory vo výške 7 300 $.

Vedúci univerzitného tímu Andrew Wilson hovorí, že budú takéto štvrťročné správy zverejňovať pravidelne, aby mohli vedci a priemysel ťažiť z ich skúseností. A to určite poteší aj spoločnosť Tesla, pretože jej batériové úložiská dostávajú nepriamu reklamu.

Každopádne bude veľmi zaujímavé sledovať ďalšie kvartály, nakoľko celý batériový projekt stál 2,05 mil. $. Takže jeho návratnosť by bola pri súčasných číslach cca 6 a pol roka. Jeden štvrťrok je však zatiaľ málo na vyvodzovanie komplexných záverov.

Zdroje: Tesmanian, Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cena priemyselnej batérie Tesla Powerpack, 173 000 $, zrejme prekvapí
Virtuálna elektráreň Tesla sa v rámci svojich prvotných fáz osvedčila
Tesla vstupuje na britský energetický trh. Pomôže jej „nový“ produkt Autobidder

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár