Virtuálna elektráreň Tesla sa v rámci svojich prvotných fáz osvedčila

0

Doterajší priebeh budovania obrovskej virtuálnej elektrárne v Austrálii, ktorá pozostáva z poprepájaných rodinných domov vybavených solárnymi systémami a batériovými úložiskami od Tesly, ukazuje, že projekt je úspechom. A potvrdzuje to aj nedávna správa Austrálskeho energetického operátora.

Virtuálnu elektráreň Tesla v Južnej Austrálii má po dokončení tvoriť 50 000 prepojených domov, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi (min. výkon 5 kW) a domácimi batériovými úložiskami (Powerwall – 13,5 kWh). Tým sa teda v podstate stanú domácimi mikro-elektrárňami. Dokopy pritom dosiahnú teoretický výkon 250 MW a kapacitu 675 MWh, čím dokážu konkurovať veľkým plynovým či uhoľným elektrárňam.

Táto „Tesla sieť“ je pripojená k bežnej elektrickej sieti, z ktorej v prípade potreby čerpá dodatočnú energiu alebo naopak, v prípade nadbytku ju tejto sieti predáva.

Konkrétna „výpomoc“

Hlavným prínosom virtuálnej elektrárne Tesla je po technickej stránke najmä „vykrývanie“ veľkých výpadkov a stabilizácia el. siete. A to potvrdila aj nedávno zverejnená správa od Austrálskeho energetického operátora AEMO, na ktorú upozornil Electrek.

AEMO v rámci nej uvádza, že virtuálna elektráreň Tesla úspešne pomohla pri mnohých udalostiach, vrátane frekvenčnej odozvy. Spomína pritom napríklad situáciu, kedy došlo najskôr k zvýšeniu frekvencia a následne zas k jej zníženiu, a to v rozpätí len 45 min.

Virtuálna elektráreň podľa AEMO zareagovala na oba výkyvy. Pri zvýšenej frekvencii nabíjaním batérií Tesla Powerwall, ktoré majú účastníci programu vo svojich domovoch a následne, pri poklese frekvencie pod stabilnú hodnotu, zas ich vybíjaním v prospech el. siete.

Virtuálna elektráreň teda poskytla službu, ktorá sa označuje ako „doplnková služba riadenia frekvencie“, pričom v období od 13. septembra 2019 do 12. januára 2020 vďaka tomu zarobila svojim účastníkom v rámci 6 takých „zásahov“ 225 000 USD (v prepočte).

Znižuje ceny elektriny

Prínosy virtuálnej elektrárne Tesla sa pritom ukázali už počas prvej fázy, ktorá zahŕňala 100 domov. A to aj v podobe poklesu cien elektriny pre domácnosti. Účty zapojených domácností klesli v priemere o 20 %, pričom jedna z nich dokonca uviedla pokles o 2/3. Podľa všeobecných výpočtov by mal kompletný projekt priniesť 30 % zníženie nákladov na elektrinu.

Všetky domácnosti, ktoré sú, resp. budú zapojené do 2. testovacej fázy (prvých 1 100), pritom dostali, resp. dostanú spomínané solárne panely a batériové úložiská zdarma.

Zdá sa teda, že ohľadom projektu zatiaľ vládne spokojnosť, takže rozširovanie tejto siete o ďalšie domácnosti je v záujme všetkých zúčastnených strán.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla naplnila výrobný plán solárnej strechy. Svitá na lepšie časy?
Slovenská univerzita vyvíja systém virtuálnej elektrárne podobný tomu od Tesly
Elektromobily vs. elektrická sieť na Slovensku: Blackout a nedostatok elektriny sú mýty

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár