Tesla pravdepodobne poteší Európanov menšou verziou Cybertrucku

6

Elon Musk sa viackrát vyjadril na tému veľkosti chystaného elektrického pickupu Tesla Cybertruck. Naznačil pritom jeho zmenšenie či iný menší model tohto typu. Na základe jeho novších vyjadrení, ako aj toho aktuálneho to vyzerá, že už v tom začína mať Tesla jasno. A možné konečné riešenie môže priniesť radosť aj mnohým Európanom.

Niet pochýb o tom, že predstavený prototyp Tesly Cybertruck je obrovským vozidlom. Veď disponuje rozmermi 5,86 x 2,02 x 1,90 metra (dĺžka x šírka x výška). Znepokojenie ohľadom jeho veľkosti pritom vyjadrili aj mnohí Američania, ktorí sú na veľké autá zvyknutí. Podľa nich totiž môže byť problémom to, že sa nemusí zmestiť do garáží.

Elon Musk na to spočiatku reagoval slovami, že uvažujú o zmenšení tohto modelu, ale aj o menšej verzii. Nedávno však povedal, že dospeli k záveru, že Tesla Cybertruck sa zmenšovať nebude. Tí, ktorí dúfali v menšie vozidlo, ale zrejme nemusia zúfať.

Elon Musk totiž dostal otázku od európskeho záujemcu o tento model, ktorá sa týkala možnej menšej „európskej“ verzie, pričom odpovedal, že je „veľmi pravdepodobne na ceste“. No a to určite poteší mnohých Európanov, ktorí sú zo Cybertrucku nadšení, ale zároveň si uvedomujú, že jeho pôvodná veľkosť rozhodne nie je vhodná pre európske cesty či parkovacie miesta, ktoré sú na starom kontinente dimenzované skromnejšie ako v USA.

Menšiu verziu pritom zrejme neuvítajú len Európania. Určite sa totiž nájde mnoho fanúškov, ktorí nechcú toto vozidlo predovšetkým kvôli jeho úžitkovým vlastnostiam, takže veľké rozmery im môžu byť tak akurát na prekážku.

Slušný záujem zrejme aj mimo „pickup bášt“

Tesla zrejme eviduje dostatočný záujem o Cybertruck aj mimo „pickup bášt“, ktorými sú určite USA, Kanada a Austrália. Inak by asi nemalo zmysel vyrábať menší model, ktorý by na spomínaných najsilnejších trhoch nemal až taký veľký význam.

Oficiálne údaje o počte či pomere rezervácií v rámci jednotlivých trhov nie sú známe. Avšak aspoň pre získanie predstavy si môžeme pomôcť výsledkami prieskumu fóra Cybertruck Talk. Do neho boli zahrnutí členovia komunity Tesla (1 800 respondentov), pričom cieľom bolo zistiť, z ktorých krajín pochádza najviac držiteľov rezervácií na elektrický pickup Tesla Cybertruck.

Výsledky:

1. USA (76,25 %)
2. Kanada (10,43 %)
3. Austrália (3,16 %)
4. Spojené kráľovstvo (1,39 %)
5. Nórsko (1,11 %)
6. Nemecko (1,05 %) 
7. Švédsko (0,83 %)
8. Holandsko (0,67 %)
9. Francúzsko (0,44 %)
10. Island (0,44 %)

Ako máme možnosť vidieť, na 4. až 10. priečke sa umiestnili európske krajiny s celkovým podielom 5,93 %. To by teoreticky mohlo znamenať, že Teslu Cybertruck si rezervovalo viac ako 14 800 Európanov, pokiaľ rátame s oficiálnym údajom Tesly o počte rezervácií za prvých 5 dní od predstavenia vozidla (11/2019).

Na základe odhadovaného počtu rezervácií analytika spoločnosti Wedbush Securities, Dana Ivesa, z júna (650 000+), by to predstavovalo dokonca okolo 38 500 rezervácií z Európy. Do týchto výpočtov pritom nie sú zahrnuté ďalšie krajiny, ktoré skončili v rámci prieskumu za prvou desiatkou.

Takže o pôvodnú veľkú Teslu by mohol byť pomerne veľký záujem aj na trhoch, kde nemajú pickupy tradíciu, resp. nedosahujú ani zďaleka taký trhový podiel ako v spomínaných „pickup baštách“. Menší model by tak teoreticky mohol mať na „menšinových“ trhoch ešte väčší úspech.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck
Tesla nerobila analýzu trhu ohľadom Cybertrucku. Mala však záložný plán
Tesla naznačila 2 nové elektromobily. Pred nimi prídu ďalšie 3 modely

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. V tomto prípade rozhodne rozhoduje americký trh, nie tých pár % európskeho záujmu. Aj tak sa musí najskôr „nasýtiť“ USA, Kanada, Austrália a tam to trh patrične „učeše“.
    A do Európy to už dorazí také „umravnené“ podľa želaní zákazníkov.
    Alebo?

Pridajte komentár