Šéf Tesly naznačil, že by mohli spraviť obojživelný Cybertruck

2

Elon Musk aktuálne nadviazal na svoje vyjadrenie o tom, že elektrický pickup Tesla Cybertruck dokáže na chvíľu plávať. Zdá sa pritom, že pripustil možnosť jeho obojživelných schopností.

Musk sa k jednému z prvých videí, ktoré zachytávajú prejazd elektromobilu Tesla Model S hlbokou vodou, už dávnejšie vyjadril, že tento model vie plávať tak dobre, že sa môže stať na krátky čas člnom, ktorý je riadený pomocou otáčajúcich sa kolies. Napriek tomu podobné veci rozhodne neodporúča robiť!

A chystaný elektrický pickup Tesla Cybertruck by rozhodne tiež nemal mať problém s brodením sa hlbším „vodným stĺpcom“, čoho potvrdením by mohlo byť aj vyjadrenie Elona Muska z apríla tohto roku. Ešte pár dní predtým šéf Tesly informoval, že pracujú na zvyšovaní dynamiky vzduchového odpruženia modelu Cybertruck, aby lepšie zvládal jazdu v teréne, vrátane náročných offroadových závodov Baja 1 000.

Takže je jasné, že Tesla Cybertruck nebude žiadnym „prerasteným“ nákupným košíkom pre paničky, tak ako mnohé veľké SUV, pričom terénne ambície tohto extrémneho elektrického pickupu podľa všetkého podporia aj jeho brodiace či dokonca „plávacie“ schopnosti.

Elon Musk totiž na otázku používateľa siete Twitter, ktorá sa týkala schopnosti Tesly Cybertruck brodiť sa vodnými tokmi bez poškodenia, odpovedal nasledovne: „Áno. Na chvíľu sa dokonca dokáže v znášať na hladine.“ „Hardcore grafik“ Slav Popovski pritom niečo podobné vytušil už dávnejšie. 🙂

A práve na túto animáciu aktuálne reagoval Elon Musk tweetom, že si myslí, že Cybertruck by mohol fungovať tak, ako ukazuje animácia. Ako poznáme Elona Muska, myšlienka obojživelného pickupu Tesla Cybertruck by teda nemusela byť vôbec nereálna.

Veď napríklad chystaná extrémne rýchla Tesla Roadster 2 bude dostupná aj so špeciálnym balíkom výbavy „SpaceX“, ktorý zahŕňa 10 malých raketových motorov. Takže si vieme predstaviť, že Tesla by v prípade  Cybertrucku ponúkla špeciálny balík, ktorý by z neho urobil „obojživelníka“.

Elektromobily majú navyše svoju pohonnú jednotku na rozdiel od konvenčných spaľovacích vozidiel „zapuzdrenú“ a chránenú voči prieniku vody. Komponenty ako elektromotor či batéria musia byť podľa Ibtimes chránené minimálne priemyselným štandardom IP66. To z hľadiska vodeodolnosti znamená ochranu proti vniknutiu vody s charakterom silného prúdu.

Elon má blízko k obojživelným autám

Elon Musk je pritom veľký fanúšik obojživelných vozidiel, čoho dôkazom je aj to, že si za 886 000 $ kúpil Lotus Esprit, ktorý účinkoval vo filme James Bond: Špión, ktorý ma miloval ako obojživelné vozidlo/ponorka. Podľa Teslarati Musk v súvislosti s týmto vozidlom zažartoval, že bol z neho sklamaný, lebo sa nedokáže premeniť na ponorku. Dodal pritom, že by sa mohol pokúsiť o obojživelné vozidlo za použitia technológií od Tesly.

Minulý rok zas povedal, že je technicky možné vyrobiť vozidlo, ktoré by fungovalo aj ako ponorka. Dodal, že trh by bol pre takéto vozidlo malý, avšak projekt by priniesol kopec nadšenia.

Vráťme sa ale ešte k Tesle Cybertruck. Podľa Teslarati sa nedávno ukázalo, že prototyp, ktorý je aktuálne vystavený v Petersenovom automobilovom múzeu, je navrhnutý tak, aby odolal nárazom vody. Niekoľko častí jeho podvozka, ako aj oblasť zavesenia kolies, má byť totiž vodeodolných.

Takže vyrobiť Cybertruck, ktorý dokáže plávať na hladine, by nemusel byť pre Teslu až taký problém. Nuž, uvidíme…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Teslu Cybertruck si mohlo rezervovať už 650 000 záujemcov, uvádza analytik
Dizajn Tesly Cybertruck je podľa dizajnéra Renaultu dokonalý
Tesla mení plány ohľadom zmenšovania Cybertrucku. V hre je ďalší pickup

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár