Tesla sa dá šoférovať prostredníctvom pomaranča. Dôkazom je toto video

0

Aj keď znie nadpis článku „bulvárne“, je v ňom kus pravdy. Bezpečnostné opatrenie, ktoré obmedzuje rozsah použitia systému Tesla Autopilot, sa dá totiž obísť napríklad použitím pomaranča. 

Určite ste už počuli o dopravných nehodách elektromobilov značky Tesla, ktoré mal na svedomí systém čiastočne autonómneho riadenia Autopilot. V skutočnosti to však nikdy nebola vina technológie, ale nezodpovedného prístupu vodičov. Tí totiž nerešpektovali bezpečnostné pokyny pre používanie funkcionalít systému Tesla Autopilot. Výrobca preto musel pristúpiť k obmedzeniu rozsahu jeho využívania. Veď ani 2. generácia tzv. Enhanced Autopilota aktuálne nedosahuje úroveň, ktorá by umožňovala autonómnu jazdu bez nutnosti sledovania premávky a prebratia kontroly nad vozidlom v prípade potreby.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
VIDEO: Autopilot Tesla predpovedal nehodu a zabránil ďalšej zrážke /
VIDEO: Premávka očami nového Autopilota Tesla /
Vďaka systému Tesla Autopilot došlo k zníženiu nehodovosti o takmer 40 %

2-minútové obmedzenie

Spomínané obmedzenie sa týka doby, kedy nemusí mať vodič pod kontrolou riadenie prostredníctvom volantu. Jazda v režime Autopilota je povolená maximálne 2 minúty, pričom systém potom vyzve vodiča, aby na chvíľu prebral riadenie. Netrvalo však dlho a vynaliezavým majiteľom sa podarilo toto obmedzenie obísť. A to úplne jednoducho, stačí aby bezpečnostný systém detekoval na volante tlak. A na to vám postačí, keď medzi veniec volantu a jeho stredovú časť vložíte napríklad pomaranč.

To však určite neporúčame, nakoľko môžete veľmi rýchlo zabudnúť, že vaša Tesla ešte nedisponuje plne autonómnym riadením, za ktoré sa dá považovať až 4. a 5. (najvyšší) stupeň. Pôvodný systém Tesla Autopilot dosahoval úroveň autonómie nikde medzi 2. a 3. stupňom. Nový Enhanced Autopilot už síce disponuje hardvérom, ktorý by už čoskoro mohol dosiahnuť 4. úroveň, avšak zavedenie do praxe si vyžiada ešte množstvo testov a aktualizácií, ako aj legislatívne zmeny.

Zdroj: teslareporter.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár