Na Slovensku pribudli nové rýchlonabíjacie stanice. Ďalšie sa chystajú

2

V týchto dňoch spustili prvú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektrické automobily v regióne hornej Nitry. Ďalšie dve vyrástli v areáli Slovenskej akadémie vied, pričom jedna z nich dokáže dodávať energiu späť do siete.

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) spustil v rámci projektu Zelená župa druhú z troch plánovaných rýchlonabíjacích staníc vo svojom kraji. Tá sa nachádza v Prievidzi, čím sa stala prvou nabíjačkou svojho druhu v regióne hornej Nitry. Nabíjacia stanica od ABB dokáže nabíjať 2 elektromobily, resp. plug-in hybridy súčasne. K dispozícii sú všetky štandardné nabíjacie konektory, a to CCS (50 kW DC), CHAdeMO (50 kW DC) a Type 2 (43 kW AC).

Nabíjanie zdarma

Nabíjacia stanica je veľmi dobre situovaná, keďže sa nachádza v centrálnej zóne mesta. V jej blízkosti nájdeme napríklad obchodné centrum, súd, políciu, úradné inštitúcie či archív katastra. Takže počas nabíjania nie je problém vybaviť dôležité záležitosti alebo sa občerstviť. Nabíjanie je aktuálne bezplatné. Ďalšia nabíjacia stanica od TSK by mala čoskoro vyrásť aj v Starej Turej.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
V Bratislave spustili prvý nabíjací GridBooster systém v strednej a východnej Európe
ChargePoint Express Plus 400 kW je najvýkonnejšou nabíjacou stanicou na svete

2 nabíjacie stanice v areáli SAV

Čerstvé rýchlonabíjacie stanice má aj Bratislava. V areáli Slovenskej akadémie vied (SAV) koncom roka 2017 slávnostne uviedli do prevádzky 2 typy nabíjačiek. Automobilka Nissan sa postarala o stanicu typu Vehicle to Grid, ktorá dokáže v prípade potreby čerpať elektrickú energiu z batérie vozidla a odovzdať ju späť do siete.

Slovenská spoločnosť Zero Emission zas zabezpečila nabíjaciu stanicu Tritium od Veefil. Tá disponuje výkonom 50 kW a nabíjacími konektormi CCS a CHAdeMO. Nabíjacie stanice majú podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka slúžiť v prvom rade na vedecké účely, k dispozícii však budú aj pre bežné potreby zamestnancov. Bratislavčania však nemusia zúfať, nová nabíjačka vyrástla aj v Avione, pričom tá je verejná. V rámci projektu plánuje SAV zakúpiť 2 elektromobily, ktoré budú slúžiť na prepravu po meste.

Zdroje: TSK, teraz.sk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |