Vďaka systému Tesla Autopilot došlo k zníženiu nehodovosti o takmer 40 %

1

Vyšetrovanie smrteľnej nehody elektromobilu Tesla Model S so zapnutým Autopilotom, viedlo k odhaleniu veľmi dôležitej štatistiky. Tá hovorí o tom, že zapnutím Autopilota Tesla 1. generácie, sa znižuje riziko dopravnej nehody o 38,5 %.

Toto zistenie dáva za pravdu Elonovi Muskovi, ktorý dlhobo tvrdí, že autonómne riadené vozidlá sú bezpečnejšie ako tie, ktoré šoféruje vodič. V čase, kedy bol Autopilot pod paľbou kritiky zo strany médií, sa Musk dokonca vyjadril, že ich poplašné správy prispievajú k zabíjaniu ľudí v premávke.

A kto a ako sa dopracoval k tejto zaujímavej štatistike? Americký úrad, ktorý ma na starosti bezpečnosť vozidiel a premávky NHTSA, začal v júni minulého roka vyšetrovať smrteľnú nehody Tesly Model S, ktorá mala v čase havárie zapnutú funkciu Autopilota. Z tohto dôvodu si NHTSA vyžiadala údaje o celej „flotile“ elektromobilov Tesla s funkciou Autopilot. A pred pár dňami zverejnila výsledky vyšetrovania.

Výsledky vyšetrovania smrteľnej nehody

Vyšetrovanie úradu NHTSA vylúčilo hocaký podiel Autopilota na nehode. Príčinou nehody, pri ktorej Model S vletel v plnej rýchlosti pod príves traktora, boli zlé svetelné podmienky. Následkom intenzívneho slnečného svitu nevidel vodič, ani systémy 1. generácie Autopilota, príves bielej farby.

NHTSA pri tomto vyšetrovaní navyše zistila, že po implementovaní funkcie Autosteer (automatického riadenia) v rámci Autopilota, klesla nehodovosť vozidiel Tesla o 38,5 %. Pred funkciou Autosteer dochádzalo priemerne k 1,3 nehode na milión najazdených míľ (1,6 mil. km). Vďaka fukcii Autosteer to kleslo na 0,8 nehody na milión míľ. A je viac ako pravdepodobné, že vplyv Autopilota na bezpečnosť bude s novou, neustále sa zdokonaľujúcou 2. generáciou narastať.

tesla autopilot nehodovost autosteer

Zdroj: NHTSA

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VIDEO: Autopilot Tesla predpovedal nehodu a zabránil ďalšej zrážke
Pokročilé funkcie systému Tesla Autopilot 2.0 by mali znížiť nehodovosť až o 90 %

 

Čo môžeme očakávať od novej generácie Autopilota na poli bezpečnosti?

Prvá generácia Autopilota dokázala znížiť nehodovosť o takmer 40 %. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa začnú tieto štatistiky vyvíjať po implementácii (vo všetkých smeroch zdokonalenej) novej generácie plne autonómneho Enhanced Autopilota. Treba si uvedomiť, že úroveň autonómie prvej generácie sa nachádza medzi stupňami 2 a 3. Nový Autopilot je najvyššieho 5 stupňa. Z automobilu sa tak stáva v podstate robot. A to vďaka systému 8 kamier, 12 senzorov, radaru, extrémne výkonnej počítačovej jednotky Tesla Vision a neurónovej sieti, prostredníctvom ktorej sa Autopilot učí z každého najazdeného kilometra. A to v rámci celej flotily, ktorá zdieľa údaje každého jedného vozidla prostredníctvom neurónovej siete.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Nový Autopilot Tesla mení automobil na robota
VIDEO: premávka očami nového Autopilota Tesla

Čo si myslíte, kam by mohol posunúť nový plne autonómny Autopilot úroveň nehodovosti vozidiel Tesla?

Zdroj: electrek.co, titulný obrázok: Tesla Motors  

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |