Mestský solárny elektromobil Squad s cenou od 5750 € sa už dá predobjednať

6

Holandský startup Squad Mobility prichádza s malým relatívne cenovo dostupným solárnym elektromobilom Squad Solar City Car, ktorý má vymeniteľné batérie a je vhodný aj pre služby zdieľanej mestskej mobility. Dostupný má byť budúci rok.

Spoločnosť Squad Mobility aktuálne uvádza, že jej víziou bolo ponúknuť solárne mestské auto pre každého a zjednodušiť mobilitu pre bežných používateľov, vlastníkov flotíl a mestá po celom svete. A výsledkom je solárny elektromobil Squad Solar City Car.

Ide o malé ľahké vozidlo, ktoré je v rámci EÚ homologované ako vozidlo kategórie L6e (2-miestna verzia) a L7 (4-miestna verzia – dozadu sa majú zmestiť deti s výškou do 1,25 m). Výrobca pritom tvrdí, že vďaka rozmerom 2,0 x 1,2 x 1,6 m sa v rámci jedného parkovacieho miesta zmestia až 3 jeho vozidlá. Batožinový priestor dosahuje objem 68 l, resp. 243 l v prípade verzie „Cargo“.

Squad Mobility tiež uvádza, že hliníkový rúrkový rám a ochranná klietka zaručia bezpečnú jazdu. A pneumatiky slúžia aj ako nárazníky chrániace karosériu. Pohon zabezpečujú 2 elektromotory s výkonom 2 x 2 kW integrované do zadných kolies. Maximálna rýchlosť verzie „L6“ je 45 km/h, verzia „L7“ zvládne 65 km/h.

100 + 20 km dojazd

Bližšie nešpecifikovaná li-ion batéria, ktorá má byť jednoducho vymeniteľná a pripravená na pravidelnú výmenu napr. v rámci carsharingu, má zabezpečiť dojazd 100 km. A o ďalších 20 km na deň sa má postarať integrovaný solárny systém, pričom solárne články nájdeme v rámci strechy vozidla.

Okrem solárneho nabíjania batérie je k dispozícii aj nabíjanie z bežnej zásuvky. A pre potreby carsharingu je možné centrálne monitorovať stav batérií vozidiel na diaľku. Spoločnosť Squad Mobility pritom operátorom ponúkne aj „inteligentnú nabíjaciu & výmennú stanicu na rezervné batérie“.

squad solar city car

Zdroj: Squad Mobility

Holandský startup tiež uvádza, že ich prvý elektromobil Squad Solar City Car je navrhnutý tak, aby bol trvácny aj pri silnom vyťažení. Interiér a exteriér má byť možné ľahko čistiť a poškodené časti sa majú dať jednoducho vymeniť.

Zaujímavá je aj vízia spoločnosti Squad Mobility v rámci dlhodobejšieho horizontu. Holanďania by totiž chceli využiť autonómnu technológiu v rámci riadenia vozového parku v meste. Napríklad na presun vozidiel na miesta s vysokým dopytom alebo intenzívnejším slnečným žiarením pre efektívnejšie využitie integrovaného solárneho systému.

Elektromobil Squad Solar City Car je už dostupný na predobjednávku, pričom výrobca zverejnil aj odhadovanú cenu. Tá v prípade bežného sériového vozidla začína na 5 750 €. Dvere sú však za príplatok 1 000 €. A balík výbavy, ktorý obsahuje dvere a klimatizačný systém, vyjde až na 2 500 €. Predstavenia vozidla vo fyzickej podobe sa máme dočkať na jeseň tohto roku a uvedenia na trh v roku 2022.

Zdroj: Squad Mobility

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny elektromobil Lightyear One prešiel pri teste 710 km na 60-kWh batériu
Najmenší a najlacnejší úžitkový elektromobil z Európy: Citroen Ami dostal verziu Cargo
„Solárny“ elektromobil Sono Sion ponúkne väčší dojazd vďaka väčšej batérii
Seriál lacných čínskych elektromobilov pokračuje. Modely Pocco začínajú na cene 3 800 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Jozef Kotík on

    Perfektne som sa pobavil. Dvere za príplatok 1000 €. Dosť dobré.
    A koľko treba priplatiť za kolesá, volant, motor a baterku?
    Alebo žeby táto výbava bola grátis?
    A čo svetlá?

  2. Základná myšlienka je dobrá. Avšak zrážka s čínskym Hong Guang Mini EV bude tragická. Aj tá fyzická, aj na EU trhu. Bohužiaľ…

Pridajte komentár