Na mape Slovenska pribudla ďalšia nabíjacia stanica pre elektromobily

0

V Žiari nad Hronom bola zriadená nová nabíjacia stanica. Bude slúžiť na nabíjanie nového policajného elektromobilu, ale aj verejnosti. Na kúpu elektrického vozidla mala miestna samospráva viacero dôvodov.

Nová nabíjacia stanica vyrástla pred budovou metského úradu v centre mesta. Jedná sa o model Polyfazer AC44, ktorý umožňuje nabíjanie striedavým prúdom. Nabíjať pritom dokáže 2 vozidlá, obe výkonom 22 kW. Je však nutné pripojiť vlastný kábel (Type 2). Podobná nabíjačka je pritom dostupná aj pri miestnej Bille.

Jedná zo zásuviek bude vyhradená pre novo zakúpený elektromobil miestnej polície. Ten bol z 95-percent financovaný z miliónového balíka prechodnej dotačnej schémy, ktorá sa realizovala po ukončení prvého projektu na podporu elektromobility na Slovensku.

Dotačná schéma sa vzťahovala len na elektromobily zakúpené samosprávami. Zatiaľ neznámy elektrický model pre žiarsku políciu stál 31 580 €. Z mestskej kasy naň pritom išlo len 1 580 €.

Dôvody kúpy elektromobilu

Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal uviedol hneď niekoľko dôvodov, prečo sa mesto rozhodlo pre kúpu elektromobilu. Štedrá dotácia štátu vraj nebola jediným.

Elektromobilitu je možné považovať za účinný nástroj pre dosahovanie cieľov v oblasti životného prostredia, a tým aj verejného zdravia a kvality života. Realizácie projektu prispeje k povinnosti Slovenska postupne zabezpečovať dosiahnutie týchto cieľov, ktoré vyplývajú z medzinárodných dohôd a smerníc EÚ,“ hovorí Antal.

Dodáva, že vďaka elektromobilu mesto ušetrí na pohonných hmotách a servise. Doteraz používané bežné spaľovacie automobily boli podľa neho často poruchové, pretože jazdili pri hliadkovaní nízkou rýchlosťou na nízkych otáčkach. A práve na takýto spôsob využitia je podľa neho elektromobil ideálny.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na e-autá by mali pokračovať. Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility v SR
V SR bola spustená prvá 350 kW ultra-nabíjačka v strednej Európe. Ďalšie sú na ceste
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility

Zdroje: Teraz, Ziar, titulná fotografia: Jana Vodnáková/TASR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár