Dotačná schéma na podporu elektromobility na Slovensku sa mení. Čo prináša?

0

30. júna 2018 sa skončil prvý dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku. Ten bol následne doplnený novou schémou. Podľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) je však len čiastočnou náhradou, ktorá je navyše v porovnaní s pôvodným programom neefektívna. Prečo je tomu tak?

Pôvodný dotačný program vstúpil do platnosti 11. novembra 2016, pričom naň bolo vyčlenených celkovo 5,2 milióna €. Na elektromobil sa pritom vzťahoval príspevok vo výške 5 000 € a na plug-in hybrid 3 000 €. Počas trvania podpory sa vyčerpalo na nákup 789 e-áut takmer 3,5 milióna €.

Nová schéma je neefektívna

Zo zvyšných peňazí bol dodatočne vyčlenený 1 milión € na podporu nákupu elektrických automobilov, avšak len pre samosprávy. Tie môžu pritom čerpať príspevok vo 95 % z kúpnej ceny vozidla. Podľa SEVA to prinesie na cestu cca 30 nových e-áut.

V prípade zachovania pôvodnej schémy by to však znamenalo podporu cca 200 automobilov. Z tohto pohľadu je teda „náhradná“ schéma podľa SEVA neefektívna a k tomuto názoru sa pripája aj Teslamagazin.sk.

Podiely e-áut rastú, podpora končí

Podľa SEVA sme sa dostali do nepríjemnej situácie, keďže pôvodný dotačný program, ktorý bol dostupný prakticky pre všetkých, bol ukončený v čase očakávaného rastu záujmu o e-autá, rozširovania modelovej ponuky a rozrastania nabíjacej infraštruktúry.

Pracuje sa na nových opatreniach

SEVA dodáva, že na Ministerstve hospodárstva SR pôsobí pracovná skupina, ktorá pracuje na návrhoch systematických opatrení na podporu elektromobility. Tieto návrhy sú predmetom rokovaní s kompetentnými stranami. Až výsledky rokovaní ukážu, či sa napokon novo vypracovaná stratégia dostane do praxe.

Apel na kompetentných

SEVA vo svojom oficiálnom stanovisku uvádza: „Apelujeme na systematickú a predvídateľnú podporu, tak nákupu elektrických vozidiel, ako aj rozširovania nabíjacích staníc. Či už vo forme predĺženia existujúcej podpory, v ktorej ostali nevyčerpané prostriedky, alebo vytvorenia samostatnej schémy na najbližšie roky.“

K tejto výzve sa pripája aj redakcia Teslamagazin.sk!

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prehľad elektromobilov a hybridov, na ktoré čerpali Slováci dotácie
České e-autá dostanú špeciálne ŠPZ, ktoré prinesú výhody. A čo SR?
Slovensko je 2. najdrahšou krajinou z pohľadu vlastníctva elektromobilov

Zdroj: SEVA, titulná fotografia: Touchittesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár