Rakúsko „naleje“ do elektromobility 93 mil. €, SR zrejme okolo 6 mil. €

3

Rakúsko aktualizovalo svoj dotačný balík na podporu elektromobility v krajine. V rokoch 2019 a 2020 investuje tamojšia vláda do rozvoja ekologických foriem dopravy 93 miliónov €. Na Slovensku môžeme očakávať v rovnakom období finančnú podporu zrejme okolo 6 miliónov €.

Od našich juhozápadných susedov prichádzajú prostredníctvom Electrive zaujímavé správy. Tie ukazujú, ako tam berú rozvoj elektromobility vážne. A nie je to len o výške vyčlenených financií, ale aj o ich prerozdelení.

Priama podpora pre nákup elektromobilov (3 000 €) a plug-in hybridov (1 500 €) je podstatne menšia, ako v prípade podpory na Slovensku, v rámci 1. dotačného programu na podporu rozvoja elektromobility v SR (5 000 €/3 000 €). Podobné príspevky sa pritom očakávajú aj v rámci nového „Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR„.

To je celkom logické, nakoľko kúpyschopnosť obyvateľstva v Rakúsku je vyššia ako na Slovensku. U našich susedov tak majú dotácie vo všeobecnosti skôr motivačný charakter, kým u nás sa jedná o dosť významnú finančnú pomoc. Rakúsko však ide v dotáciách elektrifikovaných dopravných prostriedkov ešte ďalej.

O dotáciu na automobily je možné požiadať len v prípade, že jeho kúpna cena nepresahuje sumu 50 000 €, resp. 60 000 € (platí pri komerčne využívaných vozidlách). Dotácia sa nevzťahuje ani na plug-in hybridy, ktoré kombinujú elektromotor s dieselovým agregátom (napríklad niektoré modely od Mercedes-Benz).

Dotácie na bicykle a motocykle

Súkromné osoby môžu navyše požiadať o dotáciu na tzv. „cargo“ (nákladné) elektrobicykle. Jej výška je 400 €. Rakúska vláda myslí taktiež na podporu elektrických motocyklov triedy L3e, ktoré zadotuje sumou 750 € (platí pre prvých 1 000 žiadostí).

Dotácie na domáce nabíjanie

Dotácie sa budú vzťahovať aj domáce nabíjačky a inteligentné nabíjacie káble (podpora 200 €). V prípade domov s viacerými samostatnými obývacími jednotkami je možné požiadať o dotáciu na nabíjačku vo výške 600 € (vozidlá však musia byť zakúpené súčasne).

Dotácie na verejné nabíjacie stanice

Na verejné nabíjacie stanice s výkonom nad 43 kW prispeje rakúska vláda sumou 10 000 €. Na ultra-rýchle nabíjacie stanice s výkonom nad 150 kW sa vzťahuje dotácia 20 000 €. Nabíjacie stanice bude dlhodobo dotovať aj slovenská vláda. A to celkovou sumou 1 milión €.

Ak MH SR schváli príslušný dokument, o dotácie na výstavbu, prestavbu a rekonštrukciu verejných nabíjacích staníc budú môcť požiadať fyzické aj právnické osoby, a to do výšky 75 % z oprávnených nákladov. Obce a vyššie územné celky môžu dostať až 95 % dotáciu.

16-násobne vyššie prostriedky

Na záver si neodpustíme ešte jedno porovnanie. Rakúšania „nalejú“ do rozvoja elektromobility v priebehu 2 rokov 93 mil. €. Slovensko by malo dať v rovnakom období na podporu nákupu vozidiel maximálne 5 mil. € a na dlhodobí rozvoj nabíjacej infraštruktúry 1 mil. €. To predstavuje cca 16-násobný rozdiel, pričom v rámci výšky HDP je rozdiel medzi krajinami cca „len“ 4-násobný.

Na konkrétne znenie „Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike“ si však musíme ešte počkať. Ten prešiel koncom minulého roka medzirezortným pripomienkovým konaním, pričom MH SR aktuálne vyhodnocuje 47 pripomienok.

Zdroj titulnej fotografie: Ubitricity

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily budú jazdiť po rakúskych diaľniciach rýchlejšie ako iné autá
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility
Slovenská firma začala s inštaláciou nabíjačiek v rámci lámp verejného osvetlenia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. A čo 105 mil. USD alebo € na letiská? Malá krajina s velkým srdcom a tupým mozgom. Aj tak sme vždy museli niekomu prikyvovať. Ale tá súčasná hrdosť, no na prekotenie.

Pridajte komentár