Tesla Roadster 2 „SpaceX“ vraj môže zrýchliť z 0 na 100 km/h cca za 1,1 s

5

Elon Musk chce, aby chystaná Tesla Roadster 2 bola najrýchlejším sériovým vozidlom na svete. Už predstavený prototyp vyrážal počas testovacích jázd dych. Sériové vozidlo pritom bude dostupné aj vo variante s malými raketovými motormi od SpaceX. A inžinier Jason Fenske sa pustil do výpočtov, ktoré majú ukázať, ako rýchlo dokáže zrýchliť táto špeciálna verzia.

Šéf Tesly v minulosti povedal, že v prípade nového modelu Roadster urobia veci, ktoré budú nespravodlivé voči iným autám. Tým zrejme narážal aj na avizovaný balík výbavy „SpaceX“, ktorý obohatí tento model o 10 malých pomocných raketových motorov na studený plyn.

V prípade tejto verzie však nepoznáme žiadne parametre. Jeden z najzaujímavejších sa preto rozhodol vypočítať inžinier a youtuber Jason Fenske z kanála Engineering Explained, a to zrýchlenie. Použil pritom niektoré zo základných fyzikálnych princípov Isaaca Newtona, uvádza Teslarati.

Na základe dostupných oficiálnych informácií Fenske prišiel na to, že Tesla Roadster 2 by mala vážiť 2 000 kg a pri akcelerácii spôsobiť preťaženie 1,44 g. A pomocné rakety by sa podľa neho postarali o zvýšenie na 2,5 g. Po aplikácii fyzikálnych zákonov, „kde je rýchlosť ekvivalentná zrýchleniu vynásobenému časom“, dospel k záveru, že Roadster vo verzii „SpaceX“ zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,1 s. Na 100 km/h by to pritom malo trvať len o málo dlhšie.

Treba však povedať, že Fenske do svojich výpočtov zahrnul pôvodný údaj o zrýchlení základnej verzie, ktorý nájdeme na oficiálnom webe spoločnosti Tesla, a to 1,9 s (0 – 60 mph). Nemusí však ísť o aktuálny údaj, keďže Elon Musk minulý rok cez Twitter napísal, že nový Roadster bez prídavných raketových motorov zrýchli z 0 na 60 mph za 2,1 sekundy.

Tiež je však pravda, že o pár mesiacov na to uviedol: „Jeho vývoj (Roadster-a 2) si zaslúži viac času. Bude lepší ako to, čo sme odhalili. A to vo všetkých smeroch.“ Nevieme však, či sa to týka aj zrýchlenia. Tak či onak, Tesla Roadster 2 bude určite extrémne rýchla.

K čomu je to dobré?

Mnohým určite napadla myšlienka, na čo je dobré takéto zrýchlenie prostredníctvom raketových motorov. Strojný inžinier so skúsenosťami v oblasti modelovania výkonu a analýzy údajov súvisiacich s pohonnými jednotkami s plynovými turbínami, George Bower, v tejto súvislosti uvádza, že raketové motory sú prínosom z hľadiska trakcie vozidla.

A to preto, že pri vysokom výkone bežnej pohonnej jednotky sú z hľadiska trakcie veľmi limitujúce pneumatiky. Raketové motory by tak mali posunúť možnosti Tesly Roadster 2 za tieto limity, čo sa má pozitívne prejaviť nielen pri akcelerácii, ale aj rýchlom prejazde zákrut a tiež počas brzdenia.

Bower sa pritom takisto pokúsil vypočítať možné zrýchlenie verzie „SpaceX“ a dospel k číslu 1,56 s (0 – 60 mph). A to v prípade, že raketové motory by využívali dusík.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster dá vodičovi schopnosti Ironmana. Vďaka rozšírenej realite
Tesla Roadster 2 bude mať vyšší dojazd ako sľubovaných 1 000 km
Tesla Roadster 2 dokáže vzlietnuť, tvrdí Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Takéto zrýchlenie sa určite zapíše do knihy rekordov.
  Aj keď z praktického hľadiska to moc veľký význam nemá, určite sa na svete nájde dosť boháčov, ktorí si radi zaplatia za takéto autíčko, ktoré ponúka extrémne hodnoty zrýchlenia.
  Prípadne to ponúkať ako nejakú atrakciu za dosť „mastnú vstupenku“ na palubu. Ale iba s inštruktorom! Pri preťažení okolo 3 G (správne má byť „zrýchlenie“) môže netrénovaný človek prísť až do bezvedomia.

  V každom prípade je to ale neskutočná reklama pre Teslu!

  • Bude to opět mega-reklama, aniž by Tesla musela utratit jediný dolar za reklamu v médiích. Navíc v intencích sportovních vozů, by Roadster 2 neměl být moc drahý. Ale hodně drahý bude asi ten příplatkový „space X“ modul.

  • Iste Derek, ale človek to už má tak nejak „v krvi“.
   Veď si len spomeň na bungee jumping, a kopa ďalších, ako si to nazval – nezmyselnosť?
   Skalolezectvo, zoskoky s padákom a „ďalšie adrenalíny“. Treba menovať? Asi ani nie…

Pridajte komentár