„Mega-batérie“ od Tesly nahradia plynovú elektráreň

2

Nie je tomu dávno, čo Tesla predstavila nový produkt – obrie batériové úložisko Megapack. A aktuálne sa dozvedáme, že táto novinka bude využitá v projekte, v rámci ktorého nahradí plynovú elektráreň.

Vďaka batériovému úložisku energie Tesla Powerpack vyrástla v Austrálii najväčšia batéria na svete, ktorá slúži na stabilizáciu tamojšej elektrickej siete. V rámci projektu Hornsdale Power Reserve pritom za rok prevádzky ušetrila 25 mil. $. Pri nákladoch 56 mil. $ tak ide o investíciu s rýchlou návratnosťou.

A vďaka novej batérii Tesla Megapack budú podobné projekty ešte efektívnejšie. Megapack má mať totiž podľa Tesly o 60 % vyššiu energetickú hustotu v porovnaní s inými batériovými systémami či tradičnými „fosílnymi elektrárňami“. A to sa má veľmi pozitívne prejaviť na výrobných nákladoch či čase inštalácie.

Skutočne „Mega…“

Megapack je po „domácom“ Powerwall-e a priemyselnom Powerpack-u tretím typom batériového úložiska v produktovom portfóliu Tesly. Ako už jeho názov napovedá, ide o batériu s najväčšou kapacitou, ako aj výkonom od kalifornskej spoločnosti.

Jeden Megapack má pritom 1,5 MW invertor a kapacitu až 3 MWh (3 000 kWh). To sa rovná napr. 60 batériám vozidla Tesla Model 3 Standard Range (okolo 50 kWh). Pozostáva pritom z batériových článkov rovnakého typu ako batéria tohto elektromobilu.

Nahradí plynovú elektráreň

Portál Independent (via Electrek) píše, že v regióne Južná Kalifornia bude nasadený 60 MWh set batérií Tesla Megapack, ktorý bude využívaný na poskytovanie energie do elektrickej siete. V rámci projektu má byť pritom nainštalovaných až 41 kusov týchto zariadení, a to konkrétne v Golete.

Regióny Santa Barbara a Goleta potrebujú počas špičky až 285 MW energie, pričom sa musia spoliehať aj na podporné plynové elektrárne, ktoré v tomto čase vypomáhajú bežnej sieti. A práve jednu z týchto plynových elektrární nahradia Megapacky od Tesly. A toto riešenie by malo byť podstatne efektívnejšie. A to nielen z hľadiska nákladov, ale aj času výstavby.

Veď dosluhujúcu plynovú elektráreň je potrebné nahradiť čo najskôr, pričom Tesla uvádza, že vďaka Megapacku je možné nasadiť „bezemisnú batériovú elektráreň“ s výkonom 250 MW a kapacitou 1 GWh len za necelé 3 mesiace. Zaberie pritom len 3 akre. Tzn. 4-násobne rýchlejšie nasadenie ako je tomu pri fosílnych elektrárňach rovnakej veľkosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti
SR a ČR budú spolupracovať na prietokových batériách využiteľných aj v e-mobilite
Tesla uviedla na trh novú a lacnejšiu generáciu solárnej strechy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pekný to bude projekt = ukážkový.. Lebo ľudia potrebujú vidieť príklad. U nás, už je isto zopár dosluhujucich plynových, resp.vyrovnavacich elektrární, ktoré pokrývajú výkyvy. Snáď po príklade Kalifornie si to osvojime aj my Európania niekde čoskoro.

  2. Neviem prečo tu porovnávajú Megapack s plynovou elektrárňou. Plynová elektráreň energiu priamo vyrába, Megapack energiu iba dočasne ukladá a až potom pustí do siete. Je v tom obrovský rozdiel, lebo plynovka môže slúžiť priamo na dorovnávanie špičiek bez toho aby boli stabilné zdroje predimenzované, tak ako to musí byť pri megapacku, ktorý žiadnu energiu nevyrobí, len uloží už vyrobenú. Účel a použitie týchto dvoch zdrojov nie je celkom dobre porovnateľný, nie sú určneé vždy do porovnateľných podmienok. Megapack sa môže priamo porovnávať iba s PVE, nie s elektrárňami ktoré energiu „vyrábajú“, nie len ukladajú v čase nízkeho odberu.

Pridajte komentár