Tesla uviedla na trh novú a lacnejšiu generáciu solárnej strechy

0

Tesla uviedla na trh už tretiu generáciu svojej solárnej strechy „Solarglass Roof„, ktorá má byť lacnejšia, účinnejšia a jednoduchšia na inštaláciu. Veríme pritom, že vďaka mnohým pokrokom sa tento produkt dostane čoskoro už aj do Európy.

Tesla už dlhšie avizovala novú generáciu svojej solárnej strechy, ktorú označovala ako Solar Roof V3. Tá sa však napokon dočkala nového pomenovania –  „Solarglass Roof“. Ďaleko podstatnejšie však je, že novinka ponúka vyššiu energetickú hustotu a nižšiu cenu, pričom je jednoduchšia na výrobu aj inštaláciu.

Tesla hovorí, že cieľom pri návrhu novej solárnej strechy bolo eliminovať všetky nedostatky prvých dvoch verzií. V tejto súvislosti pritom uvádza nasledovné zmeny:

  • zmena veľkosti solárnej škridly (teraz je podstatne väčšia),
  • zvýšenie výkonovej hustoty solárnej škridly,
  • dramatické zníženie množstva častí a podzostáv (o viac ako polovicu),
  • zníženiu počtu krokov v rámci výroby,
  • redukcia nákladov,
  • zmena niektorých materiálov,
  • zmena technológie umožňujúca lepšiu škálovateľnosť.

Rýchlejšia inštalácia

Jedným z kameňov úrazu predchádzajúcich verzií solárnej strechy Tesla bola dĺžka jej inštalácie. Tá mala podľa pôvodných plánov trvať 5 až 7 dní, v skutočnosti to však malo byť až okolo 12 dní. Novinka by mala v tomto smere priniesť výrazné zlepšenie, keďže pozostáva z podstatne menšieho množstva častí, pričom sa zjednodušil aj celý systém zapájania.

Krátkodobým cieľom Tesly je pritom dosiahnuť čas inštalácie, ktorý je kratší ako v prípade škridlovej strechy, na ktorú sa zároveň inštaluje bežný solárny systém. Hlavným cieľom je podobná doba inštalácie ako v prípade bežnej strechy. A to údajne 8 hodín.

Cena

Elon Musk podľa Electrek počas konferenčného hovoru povedal, že „sa im podarilo dosiahnuť nižšie náklady ako v prípade priemernej strechy s dodatočným solárnymi panelmi.“ Tesla pritom uvádza, že nová solárna strecha Solarglass Roof s plochou 186 m2 a výkonom 10 kW vyjde v rámci priemerného domu na 33 950 $ po započítaní vládnych stimulov (USA).

Záruka

Na novinku sa vzťahujú nové menej výhodné záručné podmienky. V rámci starších verzií ponúkala Tesla „doživotnú“ záruku na škridly a 30 rokov na výkon solárneho systému a ochranu pred počasím. Teraz je to 25 rokov na všetko.

ZAJAZDI SI NA TESLE

Dostupnosť

„Solarglass Roof“ je už dostupná na objednávku v USA. Čo sa týka Európy, vybrané trhy majú možnosť rezervácie. Slovensko však medzi ne nepatrí. Tesla však ani v jednom prípade nespomína konkrétne termíny inštalácie, resp. reálneho príchodu na trh.

Zdroj: CleanTechnica

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe
Solárnym vozovkám vo Francúzsku a Číne sa moc „nedarí“. Prečo?
Virtuálna elektráreň Tesla znížila ceny elektriny o 20 % a ďalej expanduje

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár