„Tesla HVAC“ systém pre domácnosti je na pláne, hovorí Elon Musk

1

Elon Musk spomína HVAC systém (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia) pre domácnosti od spoločnosti Tesla už dlhšiu dobu. No a aktuálne potvrdil, že tento produkt je stále na pláne, čo je v tejto neistej dobe pozitívna správa.

Šéf Tesly nedávno reagoval v rámci vlákna na sieti Twitter, ktoré založil dnes už bývalý vedúci divízie Tesla AI – Andrej Karpathy, na prosbu jedného z používateľov, ktorá sa týkala HVAC systému od spoločnosti Tesla.

Karpathy svojím pôvodným tweetom spustil diskusiu ohľadom kvality a monitorovania ovzdušia v interiéri. Uviedol pritom, že vonkajší vzduch má okolo 400 ppm (ppm má ukazovať aj to, koľko vzduchu od iných ľudí dýchate), pričom „vydýchaná“ miestnosť môže mať aj vyše 1 000 ppm, čo má podľa neho negatívny vplyv na myslenie a zvyšuje „Covid riziko“.

Musk na to reagoval súhlasom a dodal, že na stole má monitor CO2, ktorý pípa vždy, keď je prekročená hladina 1 000 ppm. Následne jeden z používateľov siete Twitter Muska poprosil, aby urobili domáci HVAC systém s HEPA filtrom, pretože ho „zabíjajú alergie“.

Na to Musk odpovedal, že takýto systém je na zozname budúcich produktov spoločnosti Tesla. A dodal, že systém je obzvlášť dôležitý v rámci miest ako Austin (mimochodom tam má Tesla továreň), kde je množstvo peľov na veľmi vysokej úrovni.

Čo zatiaľ vieme o „Tesla Home HVAC“?

Elon Musk už viackrát hovoril, že pokročilý HVAC systém by bol skvelý aj v rámci použitia v domácnostiach. A naznačil aktivity Tesly v tomto smere. Dom vybavený ich inteligentným systémom by mohol podľa neho napr. „komunikovať s autom a vedieť, kedy prídete domov, takže po vašom príchode by mala byť (v dome) ideálna teplota a vlhkosť. Tým by nevyšla navnivoč žiadna energia.“

Neskôr povedal, že umiera túžbou urobiť super-efektívny tichý domáci HVAC s HEPA filtráciou a destiláciou vody a že ide o jeho obľúbený projekt, do ktorého by sa rád pustil. Podľa Muska Tesla už vykonala obrovské množstvo práce, ktorá je potrebná na nakopnutie smerom k domácemu HVAC, pričom sa odvolal na pokročilý systém elektromobilov Tesla.

Začiatkom tohto roka viceprezident Tesly Drew Baglino uviedol, že takýto produkt podporený vlastnými pokročilými tepelnými čerpadlami, s ktorými má Tesla skúsenosti takisto vďaka svojim autám, by bol v súlade s misiou spoločnosti, keďže systém by efektívnym spôsobom vedel používať energiu zo solárnych systémov. A to aj za pomoci ďalšieho produktu od Tesly, domáceho úložiska Powerwall. Takže aj HVAC systém by mohol byť napájaný udržateľnou energiou.

Elon Musk pritom dodal, že „integrácia nabíjania elektromobilov, solárnej energie, skladovania energie, teplej vody a HVAC do kompaktného balenia by mohla byť presvedčivým riešením pre spotrebiteľa“. Pridanie riešení pre HVAC, vodu a kúrenie je logickým krokom, ktorý Tesla urobí, a to „pravdepodobne lepšie ako ktokoľvek iný,“ doplnil Baglino.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk avizuje vysoko konfigurovateľný van značky Tesla so solárnym systémom
Solárna strecha od Tesly sa dočkala ďalšieho vylepšenia. Nová škridla má vyšší výkon
Tesla v tichosti spustila výstavbu ďalšej továrne. Tentokrát „Megafactory“ na Megapacky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ešte pár zím budeme „mrznúť“, kým toto bude realitou, a určite nie masovou ….. Ale čo my v nadchádzajúcej zime?! Asi tepláky, deky a studená vodka!

Pridajte komentár