Tesla v tichosti spustila výstavbu ďalšej továrne. Tentokrát „Megafactory“ na Megapacky

0

Zatiaľ čo v médiách rezonuje téma lokality, kde má vyrásť ďalšia továreň Gigafactory s hlavným zameraním na produkciu elektromobilov, Tesla v tichosti spustila výstavbu závodu na výrobu jej najväčších batérií Megapack.

Dopyt po produktoch spoločnosti Tesla je väčší ako jej ponuka. A to sa netýka len jej elektromobilov, ktorých dodacie doby sa predlžujú, ale aj produktov z divízie Tesla Energy. Preto Tesla plánuje ďalšie výrobné závody. A nejde len o tzv. Gigafactory, kde Tesla s výnimkou prvého závodu tohto typu v Nevade vyrába hlavne svoje elektromobily.

Veď napríklad v Číne tento rok spustila továreň na výrobu svojich nabíjacích staníc Supercharger. A vlastnú továreň bude mať aj najväčšia batéria Tesly, resp. batériové energetické úložisko Megapack, ktoré sa aktuálne vyrába v továrni Giga Nevada, kedysi známej ako Gigafactory 1.

Ako upozorňuje Electrek, starosta kalifornského mesta Lathrop Sonny Dhaliwal informoval, že je hrdý na to, že Lathrop bude domovom „Megafactory„. Zverejnil pritom fotografie, ktoré dokazujú, že pôjde o závod na výrobu priemyselných batérií Megapack.

Ako píše Tesmanian, minimálne z časti sa tak potvrdili fámy, na ktoré upozornil Sawyer Merritt 9. septembra. V nich sa pritom uvádzalo, že Tesla môže postaviť továreň na výrobu batérií Megapack v blízkosti svojho skladu/distribučného centra v Lathrop. Súčasťou tejto fámy tiež bola informácia, že sa tam bude produkovať nová väčšia verzia Megapacku „2“, ktorá pozostáva z prizmatických článkov LFP od spoločnosti CATL. To však zatiaľ nebolo potvrdené.

Čo je Tesla Megapack?

Pre tých, čo nepoznajú produkt Tesla Megapack, uvádzame, že ide o priemyselné batériové úložisko energie, ktoré sa napríklad v rámci veľkých systémov používa aj ako podporný energetický zdroj pre elektrické siete, pričom sa bežne napája energiou z obnoviteľných zdrojov.

Tesla pri predstavení tohto produktu uviedla, že Megapack významne znižuje zložitosť budovania veľkokapacitných úložísk a zjednodušuje proces inštalácie a zapájania. Jeden Megapack má 1,5 MW invertor a kapacitu až 3 MWh (3 000 kWh).

Tesla sa v prípade Megapacku pochválila aj o 60 % vyššou energetickou hustotou v porovnaní s inými batériovými systémami či tradičnými „fosílnymi elektrárňami“. A to sa má veľmi pozitívne prejaviť na výrobných nákladoch a čase. Systém Megapackov s výkonom 250 MW a kapacitou 1 GWh má Tesla vedieť nasadiť len za necelé 3 mesiace, pričom zaberie 3 akre. To má podľa kalifornskej spoločnosti znamenať 4-násobne rýchlejšie nasadenie, ako je tomu pri fosílnych elektrárňach rovnakej veľkosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Megapack je možné objednať aj „priamo“. Spoznali sme pritom ceny
Tesla buduje najväčšiu „li-ion batériu“ na svete, ktorá má ušetriť 100 mil. $
Energetická divízia Tesly získava rešpekt energetických spoločností. Aj vďaka nástroju Autobidder

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár