Po BMW či Hyundai investoval do solid-state batérií Solid Power aj Ford

0

Technológia solid-state, resp. pevných batérií je považovaná za nástupcu súčasnej Li-ion technológie. V rámci elektromobilov má priniesť podstatne lepší dojazd, bezpečnosť a nižšie výrobné náklady. A na tieto batérie vsádza už aj Ford, keďže investoval do spoločnosti Solid Power.

Americká spoločnosť Solid Power pracuje od svojho vzniku v roku 2012 na technológii pevných „solid-state“ batérií. Ako už prívlastok naznačuje, batérie tohto typu sa skladajú z materiálov v pevnom skupenstve. Bežné batérie, napríklad Li-ionové, používajú okrem iného tekutý elektrolyt.

Ten je dôvodom toho, že batérie sú náchylné na vznietenie a vyžadujú bezpečnostné prvky a opatrenia. A všetko nasvedčuje tomu, že použitím pevného elektrolytu a najmodernejšej technológie katódy kombinovanej s kovovými lítiovými anódami sa dá dosiahnuť aj podstatne lepšia energetická hustotu ako v prípade batérií, ktoré sa využívajú v elektromobiloch dnes.

Výhody solid-state batérií

Medzi potenciálne výhody solid-state batérií od Solid Power patrí:

  • O 50 % vyššia energetická výkonnosť na úrovni batériových modulov a systémov v porovnaní s Li-ion batériami, a to vďaka „jednoduchej zmene dizajnu“.
  • Podstatne vyššia bezpečnosť vďaka eliminácii horľavého kvapalného elektrolytu.
  • Zníženie nákladov na výrobu celých batériových systémov, a to vďaka minimalizácii bezpečnostných prvkov a možnosti použitia jednoduchšieho systému termomanažmentu.
  • Jednoduché nasadenie do výroby vďaka kompatibilite s priemyselnými štandardmi automatizovanej produkcie.

Výroba sa už pripravuje

Prvé automatizované výrobné zariadenie spoločnosti Solid Power má byť plne funkčné v 2. štvrťroku 2019. A to aj vďaka aktuálne oznámenej investícii automobilky Ford. Medzi investorov patria pritom aj spoločnosti ako BMW, Hyundai Cradle (divízia Hyundai Motor) či Samsung VIC.

Ford v tejto súvislosti hovorí, že technológia solid-state batérií im môže potenciálne pomôcť so zabezpečením elektromobilov, ktoré sú bezpečnejšie a lepšie.

Spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Solid Power Doug Campbell zas uvádza, že o ich batérie prejavili záujem aj sektory mimo dopravy, vrátane aerokozmonautiky, zdravotníckych potrieb či obrany.

Zdroj: Businesswire, titulná fotografia: Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Revolučné “pevné” solid-state batérie začala vyrábať ako prvá Čína
NanoFlowcell: “Revolučná tekutá batéria” má za sebou rozsiahle testy
Tesla kupuje spoločnosť, ktorá vyrába aj superkondenzátory

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár