Tesla kupuje spoločnosť, ktorá vyrába aj superkondenzátory

0

Spoločnosť Maxwell informuje, že prejde do vlastníctva Tesly. Jej produktové portfólio naznačuje, že Tesla si chce touto akvizíciou upevniť dominantné postavenie v oblasti batérií do elektromobilov a energetických úložísk.

Spomínanú akvizíciu potvrdila podľa Electrek aj spoločnosť Tesla, keď v tejto súvislosti povedala, že neustále hľadá nové akvizície, ktoré sú zmysluplné pre jej podnikanie a misiu. Tou je pritom urýchlenie prechodu na trvalo udržateľnú energiu.

Kúpa spoločnosti Maxwell by mala vyjsť Teslu na vyše 200 mil. dolárov. Stane sa tak jej dcérskou spoločnosťou v 100 % vlastníctve. Oveľa zaujímavejšie ako vlastnícke práva, sú však možné prínosy akvizície.

Globálny líder v oblasti energetických riešení

Spoločnosť Maxwell uvádza, že je globálnym lídrom vo vývoji a výrobe inovatívnych nákladovo efektívnych riešení a produktov pre dodávky energie. Vyvinula a patentovala technológiu tzv. suchých elektród, ktorú používala pri výrobe svojich vlastných superkondenzátorov, v snahe priniesť prelomovú technológiu pre výrobu batérií.

Maxwell dodáva, že jej superkondenzátory poskytujú bezpečné a spoľahlivé energetické riešenia pre aplikáciu v rámci spotrebnej a priemyselnej elektroniky, dopravy, obnoviteľnej energie a informačných technológií. Spoločnosť má 380 zamestnancov a sídli v San Diegu.

Superkondenzátory

Technológia superkondenzátorov sa považovala za technológiu, ktorá by mohla nahradiť klasické chemické batérie. Jej výhodou je, že energia sa ukladá elektrostaticky. To umožňuje rýchle nabíjanie a vybíjanie, pretože nevyžaduje žiadne chemické reakcie. Prežiť má pritom podstatne viac nabíjacích cyklov ako bežná batéria. Doteraz sa však táto technológia neujala v rámci batérií vozidiel.

Možný prínos pre Teslu

Podľa Electrek by však mohla mať Tesla záujem o technológiu suchých elektród, ktorú spoločnosť Maxwell vyvinula počas vývoja superkondenzátorov. Maxwell tvrdí, že aktuálne umožňuje technológia energetickú hustotu vyššiu ako 300 Wh/kg, pričom jej potenciál vidí na vyše 500 Wh/kg. Mohla by tak zabezpečiť vylepšenie vlastností Li-ion batérií, ktoré si Tesla vyvíja sama, pričom ich vyrába v spolupráci s Panasonicom.

Zdroj titulnej fotografie: EPA-EFE / Roman Pilipey

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vyvinula batériu s lepším výkonom, životnosťou a cenou
Teslu Model S a X bude možné nabíjať rýchlo aj na nabíjačkách tretích strán
Servisné náklady a degradácia batérie Tesly Model X po 560 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár