Škoda testuje mobilnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily

6

Škoda nenecháva nič na náhodu. Ešte pred spustením svojej budúcoročnej ofenzívy v oblasti elektromobility chce zabezpečiť vodičom elektromobilov všetky potrebné služby. Jednou z nich je aj mobilná nabíjacia stanica E-Mona, ktorá môže byť v prípade potreby dostupná do niekoľkých minút.

Mnohí sa obávajú situácie, že ich elektromobil nebude mať dostatok energie na to, aby došiel k najbližšej nabíjacej stanici. Pokiaľ elektromobilista „precení“ svoje vozidlo, či podcení plánovanie cesty na dlhšiu vzdialenosť, nemal by mať už dnes v tejto súvislosti žiadny problém.

Najskôr pre firmy a carsharing

Škoda chce mať každopádne v zálohe riešenie, ktoré zaženie akékoľvek obavy vodičov elektromobilov. Jej pojazdná nabíjacia stanica Škoda E-Mona bude spočiatku k dispozícii pre firmy a carsharingové platformy, kde dáva najväčší zmysel. Tejto podpornej služby sa však určite dočkajú aj bežní zákazníci.

Nabíjanie zabezpečí elektrobicykel

Škoda začala svoju službu mobilného nabíjania elektromobilov aktuálne testovať v Prahe. Nabíjačku E-Mona dovezie na miesto vyžiadania elektrobicykel za pomoci pripojeného vozíka. To umožňuje minimalizovať čas príchodu v rámci miest s problematickou dopravou.

Nabíjacia stanica sa potom jednoducho pripojí k nabíjaciemu portu elektromobilu prostredníctvom kompatibilného nabíjacieho kábla. Disponuje kapacitou 16,8 kWh, ktorú dokáže dodať vozidlu za 4 hodiny. Podmienkou je však, že nabíjanie nesmie presiahnuť 80 % kapacity batérie nabíjaného vozidla. V takom prípade sa čas nabíjania predĺži.

Lacnejšie ako preprava vozidla

Mobilná nabíjačka Škoda E-Mona pozostáva z 12 batériových článkov GreenPack s kapacitou 1,4 kWh. Tie je možné samostatne vybrať a nabíjať. Opätovné nabitie celého systému trvá 4 hodiny. Podľa Škody má byť služba mobilnej nabíjacej stanice cenovo výhodnejšia ako preprava vybitého vozidla k bežnej stacionárnej nabíjačke.

Oceňujeme, že Škoda chce maž spomínanú službu k dispozícii už pre svoj prvý elektromobil. Budeme však veriť, že sa jej podarí časom zvýšiť rýchlosť nabíjania. Na druhej strane, ak sa vybije elektromobil v rámci mesta, najbližšia nabíjacia stanica by nemala byť ďaleko, takže na získanie potrebného dojazdu bude potrebovať zrejme len zlomok kapacity mobilnej nabíjačky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrická Škoda Vision E bude dostupná ako SUV aj SUC
Prvý elektromobil Škoda má stáť 19 000 € a ponúknuť dojazd 300 km
Nová Škoda Octavia zrejme príde aj v hybridnej verzii RS s e-dojazdom 70 km

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Škoda

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Je to Aprílová zpráva z roku 2019. Viděl jsem to naživo. Neuvěřitelné. Možná letos připraví stejnou službu pro čmoudy. ( to ale už není perspektivní) Fakt jsem nevěřil jestli to myslí vážně. Víte kolik to váží, a s tím jezdit po Praze, nebo kdekoli bych nechtěl.

Pridajte komentár