Dacia prekvapila koncepčným elektrickým offroadom Manifesto

2

Automobilka Dacia predstavila netradičný elektrický koncept Dacia Manifesto. Ide o offroadové „laboratórium“ na kolesách, ktoré je v neustálom vývoji. Niektoré z inovácií, ktoré prináša, majú byť prenesené do budúcich sériových modelov značky.

Koncept Manifesto nie je model budúcnosti: je to vyhlásenie, že cieľom značky je stáť na strane zákazníkov, ktorí sa stále viac zaujímajú o outdoorové aktivity. Model zároveň rozširuje hodnoty, ktoré sú základom úspechu vozidiel Dacia. S týmto koncepčným vozidlom ide Dacia o krok ďalej a ponúka model, ktorý možno použiť na špecifickejšie úlohy, ako je ochrana prírody či pomoc turistom.

Dacia Manifesto nanovo definuje základy, aby poskytla ešte jednoduchší a reálnejší zážitok. Medzi cestujúcimi a okolím nie sú žiadne filtre – ani dvere, okná či čelné sklo. Cestujúci sú ponorení do prírody. A namiesto dverí batožinového priestoru ponúka koncept pracovnú plochu.

Cestujúci môžu byť blízko prírody a zároveň zostať v spojení vďaka službám dostupným v rámci smartfónu: jednoduchý, efektívny a ekonomický prístup Dacia Bring-Your-Own-Device umožňuje plne integrovať smartfón do palubnej dosky a palubného počítača. Vozidlo má vpredu jeden svetlomet, ktorý poskytuje všetko potrebné svetlo, pričom ten sa dá vybrať a použiť ako výkonné svietidlo.

Plnohodnotný offroad

Koncepčný elektromobil od Dacie prichádza s offroadovými charakteristickými znakmi: pohon 4 kolies, veľkorysá svetlá výška, veľké kolesá a karoséria postavená tak, aby odolala aj tým najťažším terénom. A je aj úplne vodotesný: vnútro je možné vyčistiť prúdom vody. Odnímateľné poťahy sedadiel sa zas behom niekoľkých sekúnd stanú spacími vakmi.

Strešný nosič môže niesť všetky druhy nákladu, pretože nosné tyče sú konfigurovateľné. A podpora obojsmerného nabíjania umožňuje využiť vozidlo ako zdroj energie pre akékoľvek outdoorové aktivity, ktoré si to vyžadujú.

Efektívny a „eko“

Konceptom Dacia Manifesto ponúka značka aj svoju víziu vozidla s minimálnou environmentálnou stopou. Keďže je kompaktný a ľahký, spotrebuje menej energie. Hlavné plastové časti karosérie konceptu vo významnej miere obsahujú recyklovaný materiál Starkle®, ktorý je vyrobený z už spracovaného polypropylénu. Interiér je vybavený prírodnými materiálmi ako napr. korok, ktorý pokrýva palubnú dosku.

 

Koncepčné pneumatiky bez vzduchu sú ďalšou inovatívnou funkciou, pretože sa zameriavajú na šetrnosť k životnému prostrediu, ako aj úsporu. Základným princípom je odolnosť: tieto pneumatiky sú odolné voči prepichnutiu a majú mať rovnakú životnosť ako vozidlo.

„Koncept Manifesto je nielen dizajnérskym objektom, ale spája aj našu víziu a širokú škálu inovácií. Niektoré z nich použijeme aj v budúcich modeloch Dacia,“ povedal šéfdizajnér Dacie David Durand.

„Dacia Manifesto je laboratórium na skúšanie a modelovanie nových nápadov. Verzia, ktorú môžete vidieť dnes, sa bude neustále vyvíjať, zatiaľ čo my pokračujeme v objavovaní. Nezmeškajte preto ďalšie modely: budú stále inteligentnejšie, prispôsobené outdoorovým aktivitám a ešte viac Dacia,” dodal Lionel Jaillet, produktový riaditeľ Dacie.

Zdroj: tlačová správa (Dacia)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dacia pracuje na novej generácii cenovo dostupného elektromobilu Spring
Dacia sa vyjadrila k zlým výsledkom elektromobilu Spring v bezpečnostných testoch
Jeep ukázal hneď 3 blížiace sa elektromobily s dojazdom až 644 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

Pridajte komentár