Dacia pracuje na novej generácii cenovo dostupného elektromobilu Spring

4

Európsky trh volá po cenovo dostupnejších elektromobiloch, pričom odpoveďou koncernu Renault je Dacia Spring. Toto vozidlo konštrukčne vychádza z lacného spaľovacieho modelu vyvinutého pre Indiu. Aktuálne sa však dozvedáme, že Dacia pracuje na novej generácii Springu v rámci vlastného vývoja.

Ako sme už naznačili, Dacia Spring vychádza z modelu Renault Kwid, ktorý bol navrhnutý pôvodne pre indický trh. A to z dôrazom na cenu. Tento model potom Renaultu poslúžil ako základ pre mestský elektromobil pre Čínu – Renault City K-ZE, ktorý sa tam vyrába pod viacerými značkami. No a do Európy sa z Číny dováža ako Dacia Spring.

Napriek tomu, že na starom kontinente stojí takmer 2-násobne viac ako v Číne, ide o najlacnejší elektromobil kategórie M1 na európskom trhu. Na Slovensku pritom začína na cene 17 100 €.

Dacia sa v novembri minulého roka nechala počuť, že tento model je úspechom, keď počas prvých 8 mesiacov zaznamenala 40 000 objednávok. No a v prípade aktuálne avizovanej novej generácie tohto modelu bude mať zrejme ešte väčšie ambície.

2. generácia je už vo vývoji

Ako informuje Insideevs na základe včerajších vyjadrení šéfa koncernu Renault Lucu de Mea počas konferencie ohľadom finančných výsledkov francúzskej spoločnosti, na novej generácii modelu Dacia Spring sa už pracuje. Debut má pritom zažiť v roku 2024.

Potešiteľné je, že nepôjde o žiadnu „prerábku“ spaľováku, ale úplne nový model od Dacie, ktorý vyrastie na aliančnej platforme CMF-A. Dá sa pritom očakávať, že novinka si okrem iného polepší aj v oblasti bezpečnosti. To by bolo určite na mieste, keďže súčasná generácia dosiahla v testoch Euro NCAP len 1-hviezdičkové hodnotenie.

Ako máme možnosť vidieť na nasledujúcom obrázku, v roku 2024 príde spolu s novým Springom ďalších 5 koncernových elektromobilov. Medzi nimi bude určite sub-kompaktný hatchback Renault 5 a zdá sa, že aj menší crossover Renault „4“. Z obrázku ďalej vyplýva, že sa dočkáme aj elektrickej dodávky Renault či menšieho športového hatchbacku značky Alpine, ktorý môže vychádzať z modelu Renault 5.

renault elektromobily casova os

Zdroj: Renault via Insideevs.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nástupca Renaultu Zoe bude cca o tretinu lacnejší. Novinky ohľadom modelu 5
Dacia sa vyjadrila k zlým výsledkom elektromobilu Spring v bezpečnostných testoch Euro NCAP
Známa je už aj slovenská cena kompaktného elektromobilu Renault Megane E-Tech Electric

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ten termín 2024 ma vôbec nepotešil ! A návrhy – no radšej pomlčím .Ja Renault nechápem ? Na jednej strane má Dacia úspešné modely Sandero a Daster , na druhej strane takýto podobný elektromobil neni schopná ponúknuť už za dva ubehnuté roky !? Čo tam tak dlho robia ? Čas beží a termíny ako za čias socializmu .Pričom Dacia je dosť rozšírená automobilka v EU – takže predaj aj servis by bol v pohode ! To naozaj chce , aby ju všetky ostatné automobilky predbehli ?Keby len surovo dala baterky do Sandera- tak isto ,ako do Springa – to by len srihali ušami ,ako by to šlo na odbyt !? To im robí taký problém v ich kotrbách – pochopiť to ?

Pridajte komentár