Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí SpaceX

3

Spoločnosť SpaceX chce v roku 2022 začať s kolonizáciou Marsu. Do roku 2060 by mohla žiť na Marse miliónová kolónia ľudí. Cena „letenky“ sa odhaduje na 200 000 dolárov.

V mexickej Guadalajare sa koncom septembra uskutočnil Medzinárodný astronautický kongres. Známy podnikateľ a vizionár Elon Musk, tu odprezentoval ambiciozný plán svojej spoločnosti SpaceX. Ten počíta so začatím kolonizácie Marsu v roku 2022.

Musk tvrdí, že ľudstvo sa môže uberať dvoma cestami. Prvou je, že už natrvalo ostane späté so Zemou. Druhá cesta, hovorí o ľudstve ako o medziplanetárnom druhu, ktorý dokáže osídľovať iné planéty. A k čomu by vlastne bola dobrá druhá alternatíva?

Riaditeľ SpaceX hovorí, že ľudstvo by malo mať záložný plán, ktorý by umožňoval zachovanie našej rasy v prípade, že by Zem postihla veľká katastrofa. Nedá sa predsa vylúčiť, že našu planétu nezasiahne zničujúci meteorit, jadrová katastrofa či smrteľný vírus. Plán prirovnáva k zálohe dôležitých počítačových dát na externý disk. Ani v tomto prípade sa nedá vylúčiť hardvérová porucha, krádež alebo nechcené vymazanie. Aby bola populácia mimo Zeme trvalo udržateľná, to znamená plne nezávislá od domovskej planéty, mala by dosiahnuť počet milión ľudí.

A prečo Mars? Podľa Muska nemáme moc na výber. Mars je najprijateľnejší z hľadiska podmienok pre život a vzdialenosti. Druhou alternatívou je vraj mesiac Saturnu, Enceladus, kde bola nedávno objavená podpovrchová voda. Tam by mohlo ľudstvo zamieriť neskôr. Vo vedeckých kruhoch sa hovorí aj o Jupiterovom mesiaci Európa, ako o mieste s relatívne prijateľnými podmienkami pre život.

 

Kolonizácia Marsu pomocou Interplanetary Transport System

Plán kolonizácie Marsu bude zastrešovať projekt spoločnosti SpaceX, ktorý nesie názov Interplanetary Transport System, čiže medziplanetárny prepravný systém. Ako už z názvu projektu vyplýva, jeho hlavnou úlohou bude zabezpečenie spojenia medzi planétami. Mars je od Zeme vzdialený zhruba 128 miliónov kilometrov. Prekonanie tejto kozmickej vzdialenosti prostredníctvom dnes dostupných technológii, by trvalo 6 až 9 mesiacov.

Interplanetary Transport System - kozmodrom

Interplanetary Transport System – Kozmodrom render. Zdroj: SpaceX

Nový, plánovaný medziplanetárny modul to má zvládnuť za 3 mesiace. Má mať rozmery dvoch za sebou zaparkovaných dopravných lietadiel Boeing 747. Nosnú raketu má tvoriť 42 novo-otestovaných motorov Raptor. Systému Interplanetary Transport System bude fungovať prostredníctvom viacstupňového štartu. Nosná raketa najskôr dopraví modul, čiže vesmírnu loď na obežnú dráhu Zeme a potom sa vráti na Zem. Na obežnú dráhu opakovane povynáša nákladné moduly, pomocou ktorých dostane na vesmírnu loď palivo a zásoby nevyhnutné pre cestu na Mars a späť.

Prvý medziplanetárny modul už stihol dostať aj meno. Volá sa Heart of Gold (srdce zo zlata) a bol inšpirovaný knižnou pentalógiou Stopárov sprievodca galaxiou. Podľa Muskových slov budú moduly ostávať na obežnej dráhe, kde bude prebiehať dopĺňanie paliva, údržba aj nástup pasažierov. Prvotný typ modulu, by mali byť schopný prepraviť 100 pasažierov.

Predpokladaná podoba medziplanetárneho modulu. Zdroj: SpaceX

Predpokladaná podoba medziplanetárneho modulu. Zdroj: SpaceX

Na Mars by sa lietalo každých 26 mesiacov, v dobe najoptimálnejšieho vzájomného postavenia oboch planét. Prvotné plány počítajú s vyslaním prvej ľudskej posádky v roku 2024. Elon Musk však priznáva, že bude veľmi obtiažne dodržať tento termín.

 

Finacovanie Interplanetary Transport System

Podľa Muska, by v súčasnosti stála prepravu jednej osoby na Mars 10 miliárd dolárov (cca 9 miliárd eur). Projekt Interplanetary Transport System v spojení s výkonnejšími motormi, novými, ľahšími materiálmi a znovu-použiteľnými technológiami, by mal túto sumu zraziť na 200 tisíc dolárov.

Otázka financovania projektu ostáva zatiaľ z veľkej časti nezodpovedaná. Ako jednu z možností, spomína  Musk financovania prostredníctvom crowdfundingovej kampane na Kickstarteri. Najštedrejší z nich, by sa mohli stať prvými kolonizátormi. Ako už býva zvykom, Elon Musk plánuje do projektu vložiť aj vlastné peniaze. Je však jasné, že toto stačiť nebude.

Na iniciatívu Elona Muska a jeho spoločnosti SpaceX zareagovala NASA slovami, že podporuje každý krok, ktorý by mohol viesť k urýchlenie cesty na Mars. Je známe, že jednou z hlavných programových priorít NASA je pristátie ľudskej posádky na Marse. Prezident USA Barack Obama sa nedávno vyjadril, že prví ľudia by sa mali prejsť po povrchu Marsu do 15 rokov. Ten okrem iného spomenul aj spoluprácu so súkromnými spoločnosťami. Medzi kooperujúcimi subjektmi, by tak určite nemala chýbať spoločnosť SpaceX.

Let na Mars NASA

Let na Mars v infografike NASA. Zdroj: NASA

 

Každopádne bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa budú projekty spoločnosti SpaceX a agentúry NASA vyvíjať. O všetkom podstatnom a zaujímavom vás budeme informovať prostredníctvom článkov v sekcii Inovácie.

Neváhajte a vyjadrite svoj názor na projekt kolonizácie Marsu v našom diskusnom fóre.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Je mi na zvracanie a na umretie z neho a je mi ostudou byť človekom. Toto je prípad psychopata s prekliatymi peniazmi, čo v daka nim aj uskutoční svoje choré egocentricke ego, namiesto toho aby odstraňoval nevypovedatelne utrpenie tejto zeme ako choroby, drogy, násilie, biedu a slepú chamtivosť co ju znici

Pridajte komentár