Uniti One: Švédsky elektromobil s cenou od 14 900 € sa chystá do výroby

1

Ambiciózny švédsky startup Uniti, ktorý je podporovaný firmami ako Siemens, Kuka či BorgWarner, spustil online objednávky na svoj prvý elektromobil Uniti One. Dostupná je však zatiaľ len limitovaná edícia „Founders“. Pri objednávke a zaplatení v tomto roku, dorazí tento mestský elektromobil k zákazníkom ešte pred plným spustením výrobnej linky.

2-miestny mestský elektromobil Uniti One bol navrhnutý vo Švédsku. Prototypy tohto drobného aerodynamického vozidla pritom brázdia ulice už dnes. Zaujať by mohlo svojou relatívnou cenovou dostupnosťou. Sériová verzia bude stáť v Európe od 14 900 €. Plne vybavená verzia však vyjde až na 19 900 €.

Crowdfunding naznačuje veľký záujem

Koncept elektromobilu Uniti One bolo možné premeniť na skutočnosť vďaka crowdfundingovej kampani. Autorom projektu sa pritom podarilo vyzbierať cez 1 milión €. Cenu takzvanej Founders edície ešte nepoznáme, očakáva sa však, že už pri jej objednaní bude potrebné zaplatiť celú sumu. Vozidlo je tiež možné pred-objednať cez on-line formulár, pričom je potrebné vyplatiť vratnú zálohu vo výške 149 €.

Dostupné už v tomto roku

Sériový model zažije debut tento rok a prvé dodávky sa očakávajú krátko po ňom. Čo sa týka predaja, švédsky startup má globálne ambície. Auto bude k dispozícii napr. v ďalekej Austrálii. A to aj z dôvodu, že mesto Adelaide už pripravuje infraštruktúru a regulačný rámec pre autonómne vozidlá 4. a 5. stupňa, pričom Uniti sa chystá orientovať aj týmto smerom. U protinožcov vyjde novinka na cca 20 000 AUD, čo je v prepočte 12 300 € (pravdepodobne bez DPH).

Hlavná časť výroby v Indii

Na začiatku roka Švédi naznačili aj lokalitu výrobného závodu. Ten sa má nachádzať v Indii a na jeho uvedení do prevádzky bude Uniti spolupracovať so spoločnosťou Bird Group. Pre indický trh je v pláne aj päťmiestna verzia elektromobilu. Tamojšia cena 9 000 € (zrejme s nižšími bezpečnostnými štandardmi) má podporiť plán predaja, ktorý počíta s 500 000 kusmi do roku 2024 (platí len pre indický trh). Celý projekt však bude mať základňu v britskom Silverstone Parku, odkiaľ budú čerpať skúsenosti závody z ostatných krajín.

Uniti si pritom vybralo Spojené kráľovstvo pre jeho prístup k výrobe vozidiel. „Krajina sa zameriava na inovácie, pokročilé materiály a znižovanie hmotnosti áut. To je pre výrobu elektromobilov extrémne dôležité,“ tvrdí generálny riaditeľ Uniti, Lewis Horne. Závod bude zriadený v spolupráci s MEPC.

Špecifikácie

Cieľové špecifikácie výrobcu pre model Uniti One sú nasledovné:

  • dojazd 240 km
  • maximálna rýchlosť 130 km/h
  • zadný pohon
  • výkon 120 kW (duálne motory)
  • 26 kWh batéria s podporou DC nabíjania
  • rýchlosť nabíjania: 20 – 80 % za 25 min
  • hmotnosť 900 kg

Zdroje: Electrive, Uniti (vrátane titulnej fotografie)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Honda e: Spoznali sme výkon mestského „elektro-žihadla“
Švajčiarsky mikro-elektromobil za 12 000 € je „už“ možné predobjednať
Škoda predstavila v Bratislave svoj prvý elektromobil! Čo ponúkne?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár