Toyota naznačila 7 elektromobilov, chystá „tri e-platformy“ a na jeseň avizuje ukážky modelov novej generácie

1

Zdá sa, že Toyota je pod tlakom, keďže aspoň pravidelne začala hovoriť o svojej stratégii ohľadom batériových elektromobilov. Aktuálne pritom spomenula vývoj 3 „e-platforiem“, naznačila 7 blížiacich sa nových elektromobilov a na jeseň tohto roku avizuje ukážky elektromobilov novej generácie, ktoré vyrastú na dedikovanej platforme.

Spoločnosť Toyota, ktorá zaostáva v oblasti batériových elektromobilov, predstavila nedávno 3-fázový plán ohľadom tohto druhu vozidiel. V rámci prvej fázy zrejme nemôžeme očakávať zázraky, keďže tá prinesie elektromobily na platforme e-TNGA, ktorá je odvodená od platformy navrhnutej pre spaľováky a hybridy a na ktorej vyrástol model bZ4X.

Fanúšikovia Toyoty a zároveň elektromobility však budú mať aspoň na výber, keďže do roku 2026 plánuje japonská spoločnosť uviesť na trh 10 nových nededikovaných elektrických modelov. Aktuálna prezentácia spoločnosti pritom naznačila, aké modely môžeme očakávať. Medzi nimi by sme mali nájsť klasický sedan, kombi, crossover, ktorý vzíde z konceptu bZ Sport Crossover, väčšie SUV s 3 radmi sedadiel, ktoré vzíde z konceptu bZ FlexSpace, kompaktný model, pickup a „sportback“.

toyota elektromobily plan

Zdroj: Toyota/Youtube

Prvá dedikovaná platforma pre elektromobily

Ďalšia e-mobility fáza od roku 2026 konečne prinesie platformu navrhnutú špeciálne pre plne elektrické modely, a teda aj elektromobily novej generácie. V aktuálnej tlačovej správe Toyota pritom spomína „3 nové platformy“, ktoré sa týkajú karosérie a podvozka, elektroniky a softvéru. Môžeme však povedať, že pôjde o jednu komplexnú platformu, akú v súčasnosti používajú moderné elektromobily.

toyota e-platforma

Zdroj: Toyota/Youtube

Čo sa týka batérií, Toyota chce urýchlene zabezpečiť potrebný objem zvýšením vlastných výrobných kapacít, ako aj spoluprácou s partnermi. Zaujímavé tiež je, že ohľadom chystaných modelov, ktoré vyrastú na „nemodernej“ platforme e-TNGA, hovorí, že tie budú určené hlavne pre Čínu a USA.

Toyota na podporu elektromobilov novej generácia zriadi novú divíziu „BEV Factory“. A na jeseň tohto roku avizuje predstavenie koncepčných modelov, z ktorých vzídu sériové elektromobily novej generácie. Jedným z nich bude pravdepodobne športový sedan, resp. „sportback“ značky Lexus, ktorého teaser Toyota zverejnila už viackrát.

lexus bev

Zdroj obrázku: Toyota/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota odhalila 2 nové elektrické koncepty – „bZ Sport Crossover“ a „bZ FlexSpace“
Toyota chce, aby sa jej elektromobily dokázali nabíjať indukčne počas jazdy
54 organizácií vyzvalo Toyotu, aby sa zamerala na elektromobilitu a prestala lobovať proti klimatickým opatreniam

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Elektrický ux,, to je vtip desaťročia, horšiu prerábku asi ani nikto iný neponúka,, už hybridné verzie majú minimum miesta vzadu a minimálny kufor,,

Pridajte komentár