Tesla news: Dočasné zvýšenie cien, zmena sídla, štvorkolka Cyberquad či oneskorenie nových modelov

2

Pred niekoľkými hodinami prebehlo výročné stretnutie akcionárov spoločnosti Tesla, v rámci ktorého sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Elon Musk sa pritom vyjadril aj na tému nedávneho zvýšenia cien elektromobilov, presunu ústredia spoločnosti, oneskorenia chystaných nových modelov, štvorkolky Cyberquad či predpokladaného objemu predaja Modelu Y.

To, o čom sa šepkalo už dlhšiu dobu, sa napokon stalo skutočnosťou. Tesla presunula svoje ústredie z Palo Alto v Kalifornii do Austinu v Texase, kde dokončuje svoju ďalšiu Gigafactory, čo aktuálne potvrdil Elon Musk, upozornil portál Cleantechnica. Musk ale dodal, že Tesla bude aj naďalej pokračovať v rozširovaní svojich aktivít v Kalifornii, pričom v pláne má zvýšenie objemu produkcie vo fremontskom závode o 50 %. Uviedol však, že „narážajú na boky misky“.

Elon Musk mal v minulosti výhrady voči kalifornským úradom a následne sa sám presťahoval do Texasu, kde má aktivity aj jeho ďalšia spoločnosť SpaceX. Ako uvádza Electrek, Musk mal na túto tému aktuálne ešte dodať, že bývanie je v Kalifornii pre zamestnancov Tesly finančne náročné a verí, že v Texase bude Tesla konkurencieschopnejšia.

Zdražovanie elektromobilov

V ostatnom období sa v rámci viacerých trhov začínajú objavovať správy, že Tesla zvyšuje ceny niektorých svojich elektromobilov. V USA zdraželi modely 3 a Y o 2 000 $, Ecomento hovorí o zvýšení ceny Modelu 3 v Nemecku o 2 000 €, no a od ostatnej úpravy cien Tesly Model 3 v rámci slovenského konfigurátora (10/2020) sme teraz zaregistrovali zdraženie verzie SR+ o 1 000 € (bez DPH).

Elon Musk uviedol, že za zdražovaním sú tlaky v rámci dodávateľského reťazca. Tesla podľa neho minula veľa peňazí na súčiastky, ktoré obleteli celý svet. Preto sa v tomto kontexte teší na lokalizovanejšiu výrobu, ktorú prinesú aj čoskoro hotové nové závody v Nemecku a Texase. A dodal, že je to dočasné a verí, že Tesla časom zníži ceny a urobí svoje vozidlá dostupnejšími.

Štvorkolka Cyberquad

Nedávna žiadosť o registráciu ochrannej známky Cyberquad podaná spoločnosťou Tesla naznačila, že štvorkolka, ktorá bola predstavená spoločne s pickupom Cybertruck, je v hre. Aktuálne Musk na túto tému povedal, že je pravdepodobné, že toto vozidlo pôjde do výroby.

A dodal, že tento typ vozidla je výzvou z hľadiska bezpečnosti. Chcú preto urobiť štvorkolku, ktorá je „najmenej nebezpečnou“. Pomôcť tomu má aj batéria, ktorej hmotnosť zníži ťažisko vozidla či vyladenie zavesenia kolies.

Oneskorenie nových modelov

Šéf spoločnosti Tesla sa tiež vyjadril k meškaniu chystaných modelov Cybertruck, Semi a Roadster 2, na čo upozornil portál Cleantechnica. Spustenia výroby futuristického pickupu sa podľa Muska dočkáme pravdepodobne v budúcom roku a objemovej výroby v roku 2023. Dúfa pritom, že v roku 2023 budú môcť produkovať aj ťahač Semi a športiak Roadster 2. V roku 2023 by mali totiž podľa neho skončiť problémy s dodávateľským reťazcom, čo sa má týkať aj dodávok batérií a čipov.

Model Y ako najpredávanejšie auto sveta

Aktuálne Elon Musk tiež zopakoval naozaj ambiciózne vyhlásenie z minulosti ohľadom očakávaného objemu predaja ich najnovšieho elektromobilu Tesla Model Y. A to, že tento model má potenciál stať sa v roku 2023 najpredávanejším automobilom na svete, bez ohľadu na druh pohonu. Dôležitú úlohu pritom majú zohrať aktuálne ešte nespustené továrne Giga Berlin a Giga Texas.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla za 25 000 $ bez volantu a pedálov? Nielen to malo zaznieť na internom stretnutí Tesly
Predaje elektromobilov Tesla opäť nad očakávaniami a s ďalšími historickými rekordmi
Tesla a čínske značky dominujú tohtoročným globálnym predajom áut do zásuvky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Na pozadí týchto správ sa dá tušiť, že ani v Kalifornii to nemá Musk ľahké, že mu nežičia „všetci svätý“, a musí tvrdo bojovať o podmienky a miesto na slnku!

Pridajte komentár