Predaje elektromobilov Tesla opäť nad očakávaniami a s ďalšími historickými rekordmi, vrátane celoročného

7

Spoločnosť Tesla zverejnila čísla, ktoré sa vťahujú k výrobe a dodávkam, resp. predajom jej elektromobilov za 3. kvartál tohto roka. Napriek veľkým problémom v rámci dodávateľského reťazca automobilového priemyslu Tesla dosiahla ďalší rekordný výsledok, pričom opäť prekonala očakávania analytikov. A už dnes dosiahla aj rekordný rok.

Tesla opäť vzdoruje negatívnym trendom v automobilovom priemysle, keď ani všeobecné problémy v dodávateľskom reťazci nezastavili jej sériu rekordných štvrťrokov z hľadiska dodaných vozidiel, čo môžeme považovať za predaje.

Tretí štvrťrok 2021 bol pritom 5. kvartálom v rade, v ktorom Tesla dosiahla rekordné dodávky, resp. predaje svojich elektromobilov. Pre zaujímavosť uvádzame aj konkrétne čísla: Q3/2020 – 139 300 ks, Q4/2020 – 180 570 ks, Q1/2021 – 184 800 ks, Q2/2021 – 201 250 ks.

Ďalší rekordný štvrťrok

No a aktuálne spoločnosť Tesla oznámila, že za Q3/2021 vyrobila 237 823 ks a zákazníkom dodala 241 300 ks svojich áut, pričom ide o jej historicky najlepšie čísla v tomto smere. To je pritom podstatne viac ako v prípade  priemerného odhadu 12 analytikov, ktorých v tejto veci oslovil Bloomberg. Tí totiž v priemere očakávali 223 677 dodaných kusov.

Neprekvapí, že predajom dominovali dostupnejšie modely 3 a Y (až 232 025 dodaných kusov). Škoda len, že Tesla nezverejňuje dodávky pre každý model zvlášť, nakoľko by nás zaujímalo, ktorý z modelov strednej triedy bol úspešnejší.

Sú tu pritom náznaky, že najnovší model v portfóliu značky, Tesla Model Y, mohol prekonať celosvetový elektrický bestseller za roky 2018, 2019 a 2020 – sesterskú Teslu Model 3. To je pritom zrejme len otázkou času, keďže takýto vývoj sa očakáva aj vzhľadom na rastúcu popularitu vozidiel typu SUV/crossover a klesajúci záujem o vozidlá typu sedan.

Už aj rekordný rok

Čo sa týka tohtoročných predajov elektromobilov Tesla, jednoduchá matematika ukazuje, že v prvých 3. kvartáloch predala kalifornská spoločnosť dokopy podstatne viac vozidiel (627 350 ks) ako za celý minulý rok (okolo 500 000 ks). Ak sa pritom nestane nič neočakávané, Tesla s najväčšou pravdepodobnosťou naplní svoj plán medziročného rastu o 50 %, ktorý si stanovila ešte pred koronakrízou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Autá do zásuvky prekonali v Európe predaje dízlov prvýkrát v histórii | 8/2021
Posledné spaľovacie auto by sa mohlo v Nórsku predať čisto teoreticky už o 7 mesiacov
Tesla Model 3 bola v júni 2. najpredávanejším autom v Európe bez ohľadu na druh pohonu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

   • Keď sledujem, ako im nemecká vláda hádže polená pod nohy je niečo, čo som viac menej očakával. Že sa k tomu pridal aj Biden, pričom Tesla má v USA suverénne najväčší podiel domácich komponentov je šokujúce. Navyše vďaka Tesle sa môžu aj ostené zaostalé americké automobilky vyhrabať z pasce, ktorú postavili pre nové EV automobilky a samy do nej spadli (umelé brzdenie EV). A to je len pár vecí o ktorých sa píše. V reále je podrazov asi podstatne viac.

    A preto je úspech Tesly mimoriadne hodnotný. Napriek odpornej politike a zákulisným podrazom to dokázali!

    Smutným konštatovaním je, že najvyššiu podporu má Tesla v Číne. A na to ešte len kruto doplatíme…

Pridajte komentár